Home ENGLISH

O Festiwalu

dr hab. Maria Pomianowska

Dyrektor Artystyczna

Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Profesor Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. W 1994 r. wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim realizuje z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej i fideli plockiej. Od 30 lat koncertuje na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty oraz mazowieckie pieśni i melodie wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Komponowała utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami:Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Ianem Gilanem Anna Marią Jopek, Stanisławem Soyką. Artystka wydała ponad 20 płyt, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody.

Od 2011 tworzy unikatowe programy wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, koreańskimi i indyjskimi w Azji i Afryce. W roku 2012 wydała pierwszą w historii Polski a drugą na świecie monograficzną płytę z muzyką Tekli Bądarzewskiej, wskrzeszając zapomnianą polską kompozytorkę , twórczynię hitu salonowego sprzedanego w XIX wieku w milionie egzemplarzy na wszystkich kontynentach.

Ważniejsze odznaczenia i nagrody: Paszport chopinowski , medal Gloria Artis (minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego, Srebrny Krzyż Zasługi przyznany przez prezydenta RP.
 

Maciej Szajkowski

Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Muzyk, politolog, producent, wydawca, dziennikarz, manager. Redaktor muzyczny Polskiego Radia, autor audycji w programach 1, 2, 4, ("Folk Off" i "Wschodni Front"). Współpracownik Radiowego Centrum Kultury Ludowej. Założyciel i muzyk Kapeli ze Wsi Warszawa. Popularyzator muzyki etnicznej.

Współzałożyciel zespołów Antidotum (hardcore/punk), Yuva Shakti, Bractwo Wianki Samagri (folk/etno) oraz kolektywu Masala Soundsystem (uhonorowanego przez Stowarzyszenie "Nigdy Więcej” tytułem "Antyfaszysty roku 2005”). Współtwórca i muzyk elektro-etnicznego projektu Village Kollektiv. Pomysłodawca i założyciel etno/hc/punkowej formacji R.U.T.A. Producent, wydawca i założyciel wytwórni płytowej i agencji impresaryjnej Open Sources.

 Dziennikarz i współpracownik dzienników "Express Wieczorny”, "Sztandar”, periodyków, m.in. "Antena Krzyku”, "Nowa Wieś”, "Machina”, "Gadki z Chatki”, "Puls Świata”. Autor cyklu "Muzykanty" przedstawiającego sylwetki polskich muzyków tradycyjnych i kapele ludowe. Od 2000 roku organizator koncertów "Muzyka w Muzeum” w Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Laureat „Złotej Syrenki” – honorowej odznaki Towarzystwa Przyjaciół Warszawy za pracę społeczną i zasługi dla miasta Warszawy oraz „Paszportu Polityki” za rok 2012 w kategorii „muzyka popularna”.
Wice prezes Stowarzyszenia "Transetnika”, które organizuje m.in. festiwale Ethnopolis, EtnoUgór, a także cykl "Jedna Europa, wiele kultur”, muzyczny przegląd stolic Europy.
Od 2007 r. współpracuje z Festiwalem Skrzyżowanie Kultur.

 

Marta Dobosz

 

Iberystka i afrykanistka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego, studiowała na Universidade Aberta w Lizbonie i na Uniwersytecie w Porto. 

Przez ponad dziesięć lat prowadziła wyprawy w różne strony świata, głównie do Ameryki Południowej i Afryki. Współpracowała z wytwórniami płytowymi Harmonia Mundi/World Village i Lusafrica. 

Była specjalistą ds. promocji kulturalnej i projektów rozwojowych w Ambasadzie RP w Angoli oraz jurorem międzynarodowych targów muzycznych m.in.: Atlantic Music Expo na Wyspach Zielonego Przylądka i APAMM w Korei Południowej. W 2015 roku została jednym z jurorów targów muzyki świata WOMEX. 

Z Festiwalem Skrzyżowanie Kultur współpracuje od 2008 roku.

 

Anna Szewczuk-Czech

Muzykolog,  absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego. Dziennikarz Programu 2 Polskiego Radia, kieruje pracą Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Autorka audycji poświęconych polskiej scenie folkowej, muzyce ludowej oraz muzyce świata. Dokumentowała kulturę Polaków zamieszkałych na Ukrainie, w Rumunii, Argentynie i Brazylii. Jest współautorką płyt radiowej serii „Muzyka Źródeł”.  Organizuje Festiwal Folkowy Polskiego Radia  „Nowa Tradycja”  i koncerty „Muzyczna Scena Tradycji”.