16.09.2018

Waldemar Bastos

Bastos podkreśla, że siłą i myślą przewodnią jego muzyki są wartości uniwersalne: nadzieja, pojednanie i harmonia pomiędzy ludźmi. Z powodów politycznych artysta przez wiele lat przebywał na emigracji, m.in. w Brazylii i Portugalii. Światowej publiczności stał się znany w 1997 roku dzięki płycie Pretaluz, New York Times określił ją nawet jako „jedno z najlepszych nagrań World Music tej dekady”.

W jego nastrojowych piosenkach odnaleźć można elementy muzyki z różnych krajów: afrykański afro-pop, portugalskie fado, brazylijską sambę i jej poprzedniczkę, angolską sembę. W 2003 roku, pierwszy raz po wielu latach mógł wystąpić w Angoli, dając symboliczny koncert na stadionie narodowym w Luandzie.

0:00 / 0:00

Rokia Traoré

Obdarzona pięknym i nastrojowym głosem malijska pieśniarka, gwiazda world music, znakomicie łącząca elementy muzyki z rodzinnego kraju z wpływami rocka, bluesa i soulu. Urodzona w rodzinie dyplomatów, jako dziecko wiele podróżowała po świecie, jednak zdecydowała się powrócić do Mali i poświęcić sztuce. Śpiewa w różnych językach, m.in. po francusku, angielsku i w ojczystym Bambara.

Kariera Rokii rozpoczęła się pod koniec lat 90-tych, a jej mentorem był wówczas Ali Farka Touré. W ciągu swojej ponad 20-letniej kariery dzieliła scenę z wieloma artystami, m.in. Youssou N’dourem, Kronos Quartet, Paolo Fresu, Salifem Keitą, Ali Farką Touré, brała udział w projekcie Damona Albarna „Africa Express”, napisała również muzykę do sztuki Toni Morrison pt. Desdemona (reż. Peter Sellars). Jest jedną z najbardziej cenionych afrykańskich artystek, słuchacze cenią jej niezwykłą wrażliwość i wyczucie z jakim łączy różne, nie tylko malijskie style muzyczne.

0:00 / 0:00