Home ENGLISH

Aktualności

KOLEKTYW EUROPA
DUSZA EUROPEJSKICH GÓRALI

30 września Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprasza na drugą odsłonę Kolektywu Europa. Polska grupa Trebunie-Tutki oraz gruzińscy górale, Urmuli Quintet, oddadzą pokłon skalistej naturze i duchom przodków. Z kolei niezwykłe trio Kalakan zaprezentuje tradycyjne rytmy muzyki baskijskiej.

Kolektyw Europa to cykliczny element Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. W ubiegłym roku na scenie spotkały się zespoły: Hulajhorod z Ukrainy, Ethno Trio-Trosa i Nasta Niakrasava z Białorusi wraz z polskim R.U.T.A, drugi koncert należał do romskiej kapeli Kočani Orkestar z Macedonii.

Podczas tegorocznej, drugiej edycji wydarzenia, Trebunie-Tutki & Urmuli Quintet zagrają premierowy materiał z płyty Duch Gór, która powstała przy wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza i Polskiego Radia. Album to muzyczny hołd oddany muzyce góralskiej, która porozumiewa się wspólnym językiem, niezależnie od przynależności narodowej.

W drugiej części wieczoru wystąpi Kalakan - baskijskie trio interpretujące tradycyjne pieśni i utwory, które przywołują skojarzenia z muzyką plemienną. Ich cechą charakterystyczną jest śpiew a capella i gra na tradycyjnych instrumentach perkusyjnych.