Home ENGLISH

Archiwum

Jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń Festiwalu Skrzyżowanie Kultur – Sounds Like Poland odbędzie się w tym roku po raz trzeci. 23 września najciekawsze polskie zespoły folkowe zagrają na scenie głównej przed Pałacem Kultury i Nauki  podczas serii otwartych dla publiczności, bezpłatnych koncertów. Koncerty artystów zobaczą także menedżerowie, promotorzy i organizatorzy prestiżowych festiwali world music z całego świata. Współorganizatorem wydarzenia jest Culture.pl i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku.

Sounds Like Poland to pomysł na promocję polskich artystów world music na scenie międzynarodowej. 23 września, o godz. 18.30 na scenę Festiwalu Skrzyżowanie Kultur wyjdzie siedem rodzimych zespołów – reprezentują różne gatunki i style, ale wszystkie czerpią z muzyki korzeni, wskrzeszając ją i reinterpretując w oryginalny sposób. Banda Nella Nebbia, pod wodzą Franciszka Szpilmana gra radical ethno, czyli mieszankę muzyki etnicznej z awangardowym rockiem, jazzem, improwizacją oraz motywami zaczerpniętymi z klasyki. Cukunft, założony z inicjatywy gitarzysty Raphaela Rogińskiego, przywołuje przedwojenne żydowskie kompozycje. Psio Crew to dziewięcioosobowy projekt muzyczny, który tworzą w większości  beskidzcy górale. W ich utworach muzyka ludowa przeplata się z hip-hopem, beatboxem i drum’n’bassem. Ola Bilińska-Berjozkele w  nowoczesny sposób interpretują przedwojenne pieśni jidysz. Muzykantów fascynuje polska muzyka ludowa, ale w ich repertuarze odnajdziemy również melodie łemkowskie, węgierskie, bałkańskie, cygańskie i żydowskie. Skrzypek Maciej Filipczuk, który uczył się pod okiem ludowego mistrza Kazimierza Mety razem z Gośćmi Weselnymi stawia na tradycyjne mazurki i polki - muzykę prostą, szczerą, bez przetworzeń i aranżacji. Listę artystów SLP zamyka Kayah, która w swojej twórczości odwołuje się do różnych stylów muzycznych, ale regularnie wraca do klimatów etno. Jej ostatni album „Transoriental Orchestra” to synergia żydowskich, słowiańskich, bałkańskich i perskich brzmień z oryginalną mieszanką etno-jazzowych improwizacji.

Na koncerty Sounds Like Poland wstęp jest bezpłatny, więc wszyscy chętni mogą sprawdzić, co polscy artyści mają do zaoferowania światu. Ich występom przyglądać będą się także specjaliści z Finlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych zaproszeni przez Festiwal Skrzyżowanie Kultur, Culture.pl i Instytut Kultury Polskiej w Nowym Jorku. Przygotowano także cykl branżowych warsztatów i paneli, podczas których będzie można wymieniać się doświadczeniami oraz dyskutować o artystycznych i biznesowych trendach na rynku world music.