Home ENGLISH

Archiwum

KAYHAN KALHOR & ALI BAHRAMI FARD (Iran)

To światowej sławy artysta i prawdziwy wirtuoz gry na kemancze – tradycyjnym, perskim instrumencie strunowym. Trzykrotnie nominowany do nagrody Grammy, Kayhan Kalhor uznawany jest za najwybitniejszego, żyjącego ambasadora irańskiej sceny muzycznej.

Urodzony w 1963 roku w persko-kurdyjskiej rodzinie w Teheranie. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku siedmiu lat od gry na wiolonczeli. Już jako trzynastolatek zaczął współpracować z Irańską Narodową Orkiestrą Radiowo-Telewizyjną. W młodości dużo podróżował studiując style muzyczne różnych regionów Iranu – w szczególności Horosanu i Kurdystanu. Z powodu rewolucji, w 1979 roku musiał wyjechać z kraju na wiele lat by kontynuować swoją muzyczną przygodę we Włoszech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych.

Kultywuje tradycje przodków, ale wychodzi też naprzeciw nowym, artystycznym wyzwaniom – uwielbia improwizację, chętnie angażuje się w międzynarodowe projekty. Gdy bierze do ręki kemancze – słychać wszystko, co najbardziej charakterystyczne w muzyce perskiej, skłaniającej do kontemplacji i namysłu nad otaczającym światem.

Kalhor współpracował z wieloma instrumentalistami i znakomitymi artystami takimi jak Mohammad-Reza Shajarian, Shahram Nazeri. Z Osvaldo Golijovem współkomponował ścieżkę dźwiękową do filmu Młodość Stulatka Francisa Forda Coppoli. Na swoim koncie ma również współpracę z Filharmonią Nowojorską, Narodową Orkiestrą w Lyon i solowy występ w Carnegie Hall. Jest członkiem zespołu Yo-Yo Ma Silk Road Project.

Kayhan Kalhor w Warszawie wystąpi razem z wyjątkowym Ali Bahrami Fardem, mistrzem gry na 96-strunowych cymbałach. W 2012 roku nakładem wytwórni Harmonia Mundi artyści wydali album I Will Not Stand Alone.

Oficjalna strona artysty: http://www.kayhankalhor.net

fot. Todd Rosenberg