Home ENGLISH

Aktualności

GŁOSY ZE ŚWIATA, JESIENIĄ W WARSZAWIE
FESTIWAL SKRZYŻOWANIE KULTUR 2016
GŁOSY // 24.09 – 01.10.2016

Afro-kubańskie korzenne rytmy, gruzińscy górale, rytualna muzyka z Haiti, oraz melodie z Brazylii i Peru. 24 września rozpoczyna się 12 edycja najważniejszej imprezy world music w Polsce. Na scenie wystąpią znakomici muzycy i artyści z dziewięciu krajów, z trzech kontynentów. Usłyszymy 26 unikalnych barw głosu i wokali z najdalszych zakątków świata.

Tegoroczną edycję Festiwalu Skrzyżowanie Kultur otworzy legendarna pieśniarka pochodząca z Ameryki Południowej: 72. letnia  Susana Baca, dziś jedna z najważniejszych kobiet muzycznej sceny Peru.

Na festiwalowej scenie wystąpi również zjawiskowa i wymykająca się wszelkim schematom Ester Rada – energetyczna, charyzmatyczna, wschodząca gwiazda o żydowskich korzeniach reprezentująca nowy soul  z elementami etiopskich wpływów.

Trzecim i jednym z najbardziej oczekiwanych koncertów tegorocznej edycji jest występ amerykańsko-kubańskiego duetu - Tima Eriksena i Omara Sosy. Niezwykłość ich współpracy wynika z syntezy pozornie niemożliwych do połączenia elementów – amerykańskiego folku z punk rockowym brzmieniem reprezentowanym przez Eriksena oraz odważnych transowych rytmów z echem arabskiej lutni i elementami soulu i jazzu w wykonaniu Sosy.

Festiwal potrwa osiem dni w specjalnie zbudowanej na tę okoliczność przestrzeni przed Pałacem Kultury  i Nauki (od ul. Świętokrzyskiej).W namiocie koncertowym  przeznaczonym dla ponad tysięcznej publiczności wystąpią ponadto muzycy z Brazylii, Libanu, USA, Gruzji, Hiszpanii, Haiti oraz Polski.

Koncerty, których nie można przegapić: Renata Rosa (Brazylia) – prawdziwy wulkan ekspresji, wokalistka, która podczas swoich występów przenosi publiczność w świat plemiennych społeczności, dzikich rytmów i robotniczego Sao Paolo oraz Chouk Bwa Libète (Haiti)– zespół etniczny, eksperymentujący z tradycją Voodoo – opartą o rytualne melodie, pieśni i tańce wzbogacone improwizacjami rytmicznymi rodem z pradawnej Afryki. Wielbiciele orientalnych pieśni docenią niezwykły talent Ghady Shbeir – libańskiej śpiewaczki mającej w swym repertuarze staro-arabskie melodie i pieśni sakralne. Ghada uznawana jest za jedną z najbardziej cenionych wokalistek koncertujących na Bliskim Wschodzie. Poza karierą solową artystka uczy śpiewu w Narodowym Konserwatorium w Libanie.