Home ENGLISH

Aktualności

GŁOSY
GWIAZDORSKI SKŁAD Z TRZECH KONTYNENTÓW

Tegoroczne sławy festiwalu to wielkie muzyczne głosy i rzecznicy dawnych kultur. Zaśpiewa Susana Baca, legendarna pieśniarka Peru, była minister kultury. Pianista Omar Sosa połączy afrykańskie i kubańskie rytmy w duecie z Timem Eriksenem śpiewającym stare amerykańskie pieśni. Usłyszymy też Ester Radę, wschodzącą gwiazdę izraelskiego soulu, którą zachwyciła się Alicia Keys.

24 września festiwal otworzy Susana Baca, laureatka dwóch latynoskich nagród Grammy, ambasadorka odrodzenia rytmów afrykańskich w muzyce peruwiańskiej. To dzięki niej ta muzyka stała się ważną częścią kultury kraju, czym zjednała sobie przychylność prezydenta Ollanta Humala i w 2011 roku objęła stanowisko ministra kultury.

W niedzielę, 25 września, festiwal zaprasza na niezwykły koncert Omara Sosy i Tima Eriksena. Ich współpraca to synteza pozornie niepasujących do siebie elementów – afrykańskiej korzennej muzyki kubańskiej i tradycyjnych pieśni z czasów założycielskich Stanów Zjednoczonych. Sosa łączy swobodnie jazz z elementami world music. Eriksen jest badaczem i śpiewakiem polifonicznych hymnów protestanckich. Muzycy po raz pierwszy zagrają ten unikalny materiał w Polsce.

Koncertem finałowym, 1 października, będzie występ wschodzącej gwiazdy muzyki izraelskiej. Ester Rada krzyżuje muzyczne inspiracje, swobodnie porusza się pomiędzy stylami śpiewu od soulu po hip-hop. Po wydaniu debiutanckiego mini albumu Life Happens krytycy porównali ją do Niny Simone i Lauryn Hill. Pod jej wrażeniem była Alicia Keys: zgłębiła stary amerykański soul, funk i jazz tak dokładnie, że może uchodzić za gwiazdę w każdym z tych gatunków.