Home ENGLISH

Archiwum

Klasa perkusji zachodnioafrykańskiej: djembe, balafon

prowadzenie: Amadou 'Fola' Baldé

20-24 września, godz. 12:00-14:00


Gdy gra kora i balafon duchy zaczynają tańczyć głosi powiedzenie w języku Manlinke. Balafon, afrykański ksylofon, towarzyszący pieśniom i tańcom, to jeden z 3 instrumentów związanych z tradycją griotów obok kory i ngoni, które reprezentują melodyczną zachodnioafrykańską tradycję muzyczną.  Jeśli chodzi o djembe, to ten skromny konstrukcyjnie instrument, jest źródłem szerokiego wachlarza dźwięków, co czyni go najbardziej uniwersalnym bębnem. Według ludu Malinke wyszkolony djembefola sprawia, że bęben przemawia, co oznacza, że grający potrafi przekazać swym graniem historię pełną emocji.

Warsztaty z Amadou 'Fola' Baldé to rzadka okazja uczenia się od jednego z młodych mistrzów Afryki Zachodniej, szkolonego przez legendarnych perkusjonistów afrykańskich, posiadającego szeroką wiedzę o tradycyjnych rytmach Afryki Zachodniej, lecz także charakteryzującego się własnym, indywidualnym stylem i tworzącego oryginalne autorskie kompozycje. Jak mówi Amadou: Muzyka to moja wielka miłość, którą chce się podzielić z uczniami.


Amadou 'Fola' Baldé - utalentowany multiinstrumentalista (grający na bębnach takich jak djembe i sabar, jak również na balafonie, czy gitarze), kompozytor, wokalista, tancerz i wielki pasjonat swej rodzimej kultury muzycznej. Urodził się w Dakarze, w rodzinie o muzycznych tradycjach. Mimo młodego wieku może pochwalić się bogatym dorobkiem: współpracował z wieloma zespołami muzyki tradycyjnej i współczesnej, m.in. Lest Ballets Africains Fambondy, Ballet Africa Djembe de Gorée, Djembe Rythme, Groupe Kiss legendarnego już djembefola Kissimy Diabaté, Safari, Planet Gorée. Brał udział w festiwalach w kraju i zagranicą (m.in. jako drugi solista djembe otwierający Festival Mondial des Artes Negres FESMAN w Dakarze, Senegalu, Le Festival International de Rai w Uzda, Maroko, Festival Rabat Africa w Maroko, Dubai Shopping Festival w Zjednoczonych Emiratach Arabskich) obok takich gwiazd jak Angelique Kidjo, Youssou N’Dour, Omar Pene, Daara J, Carlou D, Vivianne, Safari. Jako perkusjonista pojawił się na płytach Groupe Kiss, Ibou Ndiaye, Ninki Nanka Percussions, Tonia Fola.