Home ENGLISH

Aktualności

SOUNDS LIKE POLAND
PRAWDA I SIŁA POLSKIEJ MUZYKI ŚWIATA

29 września, w trakcie 12. Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, już po raz czwarty odbędzie się Sounds Like Poland. Projekt realizowany przez Stołeczną Estradę poświęcony jest promocji polskich artystów poruszających się w obrębie muzyki folk i etno. Na festiwalowej scenie przed Pałacem Kultury i Nauki wystąpią polscy reprezentanci nurtu world music – wschodzące gwiazdy : Čači Vorba i Tęgie Chłopy oraz jeden z najbardziej docenianych za granicą polskich zespołów - Motion Trio.

Przeszłość wybiegająca w przyszłość

Od ponad dekady Festiwal Skrzyżowanie Kultur przybliża polskim widzom najdalsze muzyczne zakątki świata. Od 2013 roku zabiega także o budowanie relacji pomiędzy polskimi artystami oraz instytucjami, wytwórniami i organizatorami wydarzeń poświęconych muzyce world za granicą. Pomysł realizowania projektu towarzyszącego festiwalowi wynika z coraz większej popularności polskich zespołów inspirujących się muzyką tradycyjną. Podczas dnia polskiego na festiwalu Skrzyżowanie Kultur ci właśnie artyści mają okazję zaprezentować się szerokiej publiczności oraz dać się poznać twórcom i managerom reprezentującym gatunki world na świecie. – Najbardziej inspirujący są Ci artyści, którzy potrafią wrastając w przeszłość, jednocześnie wybiegać w przyszłość. To bowiem gwarantuje prawdziwy rozwój muzyki polskiej i bycie istotnym i zauważalnym elementem wspólnego ogólnoludzkiego dziedzictwa - mówi Maria Pomianowska, Dyrektor Artystyczna FSK.

Sounds Like Poland 2016

W tym roku podczas dnia polskiego publiczność obejrzy koncerty trzech zespołów, które w oryginalny sposób interpretują muzykę korzenną i tworzą nowoczesne widowiska muzyczne inspirowane muzyką źródeł.

W programie znalazły się prezentacje:

Čači Vorba – muzyków zakochanych w cygańskich i bałkańskich rytmach

Tęgich Chłopów, dzięki którym określenie „wiejska zabawa” nabiera świeżego znaczenia

Motion Trio – zespołu od lat eksperymentującego z klasyką oraz poruszającym brzmieniem akordeonu.