Home ENGLISH
  • Renata Rosa

  • Susana Baca

  • Adriano Adewale

  • Ghada Shbeir

  • Tim Eriksen

  • Omar Sosa

  • Chouk Bwa Libète

  • Ester Rada

< >

Brazylijska wokalistka, kompozytorka, aktorka i autorka tekstów. Urodziła się w 1973 roku w Sao Paulo. Jej głównym źródłem inspiracji jest muzyka i kultura północno-wschodniej Brazylii – stanów Alagoas i Pernambuco. Dorastała w muzykalnej rodzinie, pod okiem ojca – akordeonisty i poety – oraz matki pianistki. Duży wpływ mieli na nią również dziadkowie, którzy pochodzili z północnowschodniego regionu Sertao. Jako nastolatka trafiła na wakacje do stanu Alagoas, gdzie zetknęła się z muzyką Indian Kariri – Xocó. To spotkanie wywarło na Renacie ogromne wrażenie i wspomina je jako pierwszą poważną szkołę śpiewania.

Mistrzami Renaty Rosy byli tradycyjni śpiewacy i instrumentaliści – wirtuoz rabeca Luiz Paixão oraz Cema, Eberú i Noraia, indiańscy śpiewacy z plemienia Kariri – Xocó. Duże znaczenie miało też dla niej spotkanie z Sibą, jedną z głównych postaci rewolucji artystycznej lat 90. w Recife i narodzenia muzyki mangue beat. To dzięki niemu poznała muzyczny świat regionu Zona da Mata, w którym mieszka wielu potomków czarnych niewolników.

W swojej twórczości Rosa wykorzystuje style muzyczne typowe dla północno-wschodniej Brazylii: karnawałowe maracatu, coco i cavalo marinho, indiańską polifonię tore, taneczne forró, poetyckie cantoria de viola. Śpiew łączy z rytmiczną grą na rabeca – archaicznym instrumencie przypominającym skrzypce i przywiezionym do Brazylii przez portugalskich kolonizatorów. Fascynuje ją muzyka z innych rejonów świata, szczególnie z Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i Europy Wschodniej, co stara się odzwierciedlić w swoich utworach. Oddaje to również wieloetniczną strukturę Brazylii – połączenie tradycji Indian, Afrykańczyków, Portugalczyków, Żydów i Maurów.

Jej debiutancki album Zunido da Mata z 2004 roku był inspirowany przede wszystkim muzyką regionu Zona da Mata. Został nagrodzony prestiżowym wyróżnieniem Choc de l’Année przyznawanym przez francuski magazyn „Le Monde de la Musique”. Druga płyta, Manto dos Sonhos, została nominowana do tytułu Najlepszego Albumu World Music 2012, wręczanego przez World Music Central. Najnowszym wydawnictwem artystki jest Encantações, na którym dokonała połączenia wszystkich pasjonujących ją tradycji.

Renata Rosa często występuje w ojczystej Brazylii, ale również w Europie, gdzie zagrała już ponad 200 koncertów w różnych salach i na renomowanych festiwalach. Zaowocowało to współpracą z europejskimi artystami: z wykonującym polifoniczne pieśni okcytańskim zespołem Lo Cor de La Plana oraz z francuską wokalistką i kompozytorką Emilie Loizeau. Do wspólnej pracy zaprosiła również swoich pierwszych mistrzów, Indian Kariri – Xocó, z którymi stworzyła wspólny projekt oparty na tradycyjnej polifonii Kariri – Xocó.