Home ENGLISH
  • Renata Rosa

  • Susana Baca

  • Adriano Adewale

  • Ghada Shbeir

  • Tim Eriksen

  • Omar Sosa

  • Chouk Bwa Libète

  • Ester Rada

< >

Grupa Chouk Bwa Libète powstała w 2012 roku na Haiti. Wykonuje muzykę mizik rasin (korzenie muzyki) – połączenie tradycyjnych elementów haitańskiego i afrykańskiego vodoz wpływami muzyki zagranicznej, takiej jak reggae. Większość utworów mizik rasin śpiewana jest w języku kreolskim i odnosi się do mitologii haitańskiej oraz do dziedzictwa afrykańskiego. Nawiązuje też bezpośrednio do tematyki vodopoprzez włączanie niektórych elementów ceremonii lub modlitw do poszczególnych Loa (duchów pełniących najważniejszą funkcję w ceremonii vodou).

Muzyka Chouk Bwa Libète bazuje na podstawowych elementach vodou: rytmach, tańcu i pieśniach. Repertuar zespołu składa się zarówno z utworów tradycyjnych, jak i z kompozycji stworzonych przez lidera i wokalistę grupy Jeana Claude’a Sambatona Dorvila. Teksty Sambatona często odnoszą się do aktualnej sytuacji ekonomicznej i politycznej mieszkańców Haiti. Śpiewając, Sambaton akompaniuje sobie na fer – rodzaju metalowego dzwonka, którego dźwięk ma za zadanie przywołać duchy.

W skład zespołu wchodzi czterech bębniarzy, znanych w tzw. „trójkącie vodou” (miejscowości Badio – Souvenance – Soukri) jako wybitni specjaliści od rytmów vodou. Podobną wiedzą w swoim zakresie mogą się poszczycić tancerze, których choreografia podczas występu zawsze jest improwizowana.

W swoich utworach Chouk Bwa Libète nawiązują do klasyków stylu mizik rasin, takich jak Boukman Eksperyans, Boukan Ginen czy Raisin Mapou de Azor. W odróżnieniu od nich starają się jednak nie włączać do zespołu nowoczesnych instrumentów, aby lepiej oddać pierwotny charakter muzyki vodou. Nazwę zespołu można przetłumaczyć jako „korzenie drzew wolności”. Jest to nawiązanie do słów Toussainta L’Ouverture, jednego z przywódców powstania wyzwoleńczego na Haiti pod koniec XVIII wieku.

W 2015 roku zespół wydał swoją debiutancką płytę Se nou ki la!, która stała się jednym z pierwszych wydawnictw z haitańską muzyką tradycyjną, docenionych na całym świecie.

Skład zespołu:

Jean Claude Sambaton Dorvil – śpiew prowadzący, dzwonki
Edele Joseph – taniec, śpiew
Gomez Djopipi Henris – śpiew prowadzący, fe, bębny
Riscot Cedieu - bębny, konchy, kornet, śpiew
Yves Ti Ayè Figaro - bębny, śpiew
Sadrack Mazaka Merzier - bębny, kornet, śpiew
Jean Rigaud Aimable - bębny, śpiew