Home ENGLISH
  • Renata Rosa

  • Susana Baca

  • Adriano Adewale

  • Ghada Shbeir

  • Tim Eriksen

  • Omar Sosa

  • Chouk Bwa Libète

  • Ester Rada

< >

Wschodząca gwiazda izraelskiego soulu i funku. W jej muzyce słychać silne inspiracje wielkimi diwami czarnego soulu: Niną Simone, Arethą Franklin i Ellą Fitzgerald. Odnosi się też do współczesnych artystek tego nurtu, takich jak Erykah Badu, Lauryn Hill i Jill Scott.

Ester Rada dorastała w Kiryat Arba izraelskim miasteczku na Zachodnim Brzegu Jordanu, w rodzinie żydowskich uchodźców z Etiopii. Jak większość dzieci z religijnych rodzin, muzykę znała tylko z synagogi i izraelskich piosenek. Jako dziesięciolatka zakochała się w amerykańskim soulu, który usłyszała w MTV. Zawsze lubiła śpiewać piosenki, ale profesjonalnie zaczęła zajmować się muzyką dopiero podczas odbywania służby wojskowej, w zespole Izraelskich Służb Bezpieczeństwa. Po skończeniu służby w armii postanowiła, że chce dalej występować i związać swoje życie ze sceną. Początkowo realizowała się jako aktorka teatralna i filmowa, jednak równolegle uczyła się śpiewać i pisać piosenki po angielsku.

Choć korzenie Ester Rady wyrastają z Etiopii, odkryła dla siebie muzykę z tego kraju dopiero kilka lat temu, kiedy usłyszała na żywo wizjonera etiopskiego jazzu Mulatu Astatke. Wcześniej, jak wielu Etiopczyków, fascynowała ją muzyka reggae, co słychać w jej piosenkach do dziś. Choć większość utworów śpiewa i tworzy po angielsku, od niedawna ma swoim repertuarze również utwory po hebrajsku i amharsku.

Na rynku wydawniczym Ester zadebiutowała w 2013 roku świetnie przyjętą EP Life Happens, która stanowiła połączenie etiopskiego jazzu, funku, soulu i r&b. Rok później ukazał się jej pierwszy album, zatytułowany po prostu Ester Rada. Jej ostatnim wydawnictwem jest wydana w marcu 2015 roku EP I wish, na której artystka interpretuje piosenki swojej ulubionej wokalistki Niny Simone. W tym samym roku została zaproszona do współpracy przy unikalnej serii albumów Calo Wood z muzyką nagrywaną w kibucu Ze’elim na izraelskiej pustyni Negev. Jej twórcami są izraelski producent Rejoicer oraz saksofonista Eyal Talmudi.

W międzynarodowym zespole Ester Rady grają muzycy m.in. z Izraela, Jemenu, Iraku, Maroka i z Polski. Artystka twierdzi, że to wielokulturowe połączenie dokładnie oddaje charakter jej muzyki, a ponadto stanowi odbicie całego izraelskiego społeczeństwa.