Home ENGLISH
  • Renata Rosa

  • Susana Baca

  • Adriano Adewale

  • Ghada Shbeir

  • Tim Eriksen

  • Omar Sosa

  • Chouk Bwa Libète

  • Ester Rada

< >

Jeden z najwspanialszych obecnie kobiecych głosów Bliskiego Wschodu. Znawczyni i znakomita interpretatorka tradycyjnej muzyki arabskiej i arabo-andaluzyjskiej oraz syryjskich i maronickich pieśni religijnych.

Kariera wokalna Ghady Shbeir rozpoczęła się podczas studiów na wydziale muzyki Uniwersytetu Św. Ducha w Kaslik w jej ojczystym Libanie. Ghada została solistką uczelnianego chóru, który często koncertował w libańskim radiu i telewizji. Już w tym czasie postanowiła, że jej artystyczną i naukową misją będzie odnowa bogatego dziedzictwa muzyki lewantyńskiej. Po uzyskaniu tytułu doktorskiego pozostała na macierzystej uczelni, gdzie wykłada techniki klasycznego śpiewu arabskiego i prowadzi badania nad muzyką syryjskich obrządków chrześcijańskich. Prowadzi również zajęcia z orientalnych wokalnych form i technik w Narodowym Libańskim Konserwatorium Muzycznym oraz na Uniwersytecie Libańskim w Bejrucie.

W 2006 roku wydała swój debiutancki album Al Muwashahat będący przekrojem unikatowego i dawnego repertuaru arabo-andaluzyjskiego. Płyta zyskała ogromne uznanie wśród krytyków, a artystka otrzymała za nią rok później nagrodę BBC World Music Award. Wydanym w 2009 roku albumem Qawaleb złożyła hołd jednemu z największych kompozytorów współczesnej muzyki arabskiej, zmarłemu w 1932 roku Sayedowi Darwichowi. Na płycie znalazły się utwory przez niego napisane i skomponowane. Jako kompozytorka zadebiutowała w 2010 krążkiem Al Qasida, na który stworzyła muzykę do wierszy Abdel-Aziza Al-Saud Al-Babtaina, poety z Kuwejtu. Wydała również serię płyt z muzyką kościołów syryjskich, z których ostatnia ukazała się w 2016 roku i zawiera hymny na Wielki Piątek, śpiewa je zarówno po arabsku, jak i po syryjsku. Podczas swoich koncertów Ghada chętnie sięga do repertuaru ikon XX-wiecznej muzyki arabskiej: Fairouzy, braci Rahbani, Wadiha El Safiego czy Umm Kulthum. Zazwyczaj towarzyszy jej zespół grający na tradycyjnych instrumentach arabskich, ale występuje też jako solistka, szczególnie kiedy wykonuje pieśni kościoła syryjskiego i maronickiego.

Ghada Shbeir oprócz swojej działalności koncertowej jest też uznanym muzykologiem. Dotychczas wydała dwie specjalistyczne książki: o śpiewie muwashah oraz o muzyce Sayeda Darwicha. Kolekcjonuje i bada pieśni maronickie, których zebrała już w różnych wersjach ponad 700. Aktywnie uczestniczy w konferencjach naukowych w Libanie i na świecie. Bardzo ceni sobie działalność pedagogiczną. Uczenie kogoś jest dla mnie nieustającą szansą na odkrywanie w muzyce czegoś nowego – wyjaśnia artystka.

Skład zespołu:

Ghada Shbeir – śpiew
Marie Makhoul – qanun
Naji Azar – skrzypce
Afif Abu Merhej – oud
Jose Nader Morcos - daf