Home ENGLISH
  • Renata Rosa

  • Susana Baca

  • Adriano Adewale

  • Ghada Shbeir

  • Tim Eriksen

  • Omar Sosa

  • Chouk Bwa Libète

  • Ester Rada

< >

Obdarzony wyjątkowym głosem amerykański pieśniarz, badacz muzyki ludowej z Appalachów i Nowej Anglii, multiinstrumentalista, popularyzator tradycji Sacred Harp – wspólnotowego śpiewu polifonicznych hymnów protestanckich. Dzięki swoim interpretacjom starych ballad, pieśni miłosnych i religijnych oraz melodii tanecznych zmienił spojrzenie na tradycyjną muzykę anglo-amerykańską. Swój archaiczny i oryginalny śpiew łączy z akompaniamentem banjo, gitary, skrzypiec i dwunastostrunowego meksykańskiego basu akustycznego bajo sexto.

W swojej karierze zajmował się nie tylko muzyką anglo-amerykańską: grał w zespołach punkrockowych, badał klasyczną muzykę południowych Indii i tradycyjną muzykę bałkańską, zajmował się jazzem i współczesną muzyką symfoniczną. Był frontmenem zespołów: Cordelia’s Dad (folk-noise), Northampton Harmony (kwartet wokalny wykonujący muzykę nurtu Sacred Harp) oraz Zabe and Babe (bośniacki folk-pop). Występował na jednej scenie m.in. z Kurtem Cobainem, Dokiem Watsonem, Elvisem Costello i Stingiem. W 2010 roku za nagrany wspólnie z kubańskim pianistą Omarem Sosą album Across the Divide został nominowany do nagrody Grammy. Dotychczas wydał osiemnaście albumów, w tym siedem solowych. Jego najnowszym projektem jest Trio The Pumpkintown – zespół działający w fikcyjnym miasteczku Pumpkintown i wykonujący muzykę różnych nacji zamieszkujących Nową Anglię. Kompozycje Tima Eriksena stanowiły ścieżki dźwiękowe do wielu filmów fabularnych i dokumentalnych, m.in. Chrystal Billy’ego Boba Thorntona, Behold The Earth Davida Conovera i nagrodzonego w 2004 Oscarem Cold Mountain Anthony’ego Mingella.

Tim Eriksen jest również wysoko cenionym pedagogiem i wykładowcą. Jako etnomuzykolog koncentruje się głównie na badaniu muzyki shape-notes (wokalna polifonia zapisana specjalną, ułatwiającą wspólne śpiewanie notacją oraz solmizacją) oraz związanej z nią tradycji Sacred Harp. Jest założycielem największego na świecie zrzeszenia Sacred Harp działającego w Northampton w stanie Massachusetts. Prowadził wykłady na wielu amerykańskich uczelniach, m. in. Dartmouth College, Amherst College, Hampshire College, University of Minnesota. Uczył również w Czechach i w Polsce, a po jego wizycie w naszym kraju w 2008 roku powstało polskie stowarzyszenie śpiewu Sacred Harp. Wśród uczniów Tima Eriksena są m.in. Nicole Kidman, Jude Law i Sting. Szczególną satysfakcję sprawia mu uczenie początkujących śpiewaków i odkrywanie przed nimi amerykańskich tradycji muzycznych.