Home ENGLISH
 • 29.09.

  Čači Vorba

  Polska

 • 29.09.

  Tęgie Chłopy

  Polska

 • 29.09.

  Motion Trio

  Polska

< >

Czołowi polscy interpretatorzy muzyki cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej. Przez krajowych i zagranicznych krytyków zgodnie okrzyknięci mianem jednego z najbardziej dynamicznych zespołów folkowych z Europy Wschodniej. W tym roku obchodzą 10-lecie istnienia, które uczcili znakomicie przyjętym, trzecim w swoim dorobku albumem Šatrika. Nazwa „Čači Vorba” w języku romskim oznacza „szczerą mowę”

Grupę tworzą muzycy wywodzący się z lubelskiego środowiska folkowego. Dołączyła do nich „naturalizowana lublinianka” Maria Natanson – charyzmatyczna, obdarzona wyjątkowym głosem wokalistka i skrzypaczka. Maria jako nastolatka porzuciła szkołę i rodzinny dom, rozpoczynając kilkuletnią wędrówkę po Karpatach w poszukiwaniu muzyki tradycyjnej. Mieszkała m.in. z romskimi muzykami w Czarnej Górze na Spiszu, gdzie uczyła się ich języka, pieśni i kultury. Swoje bogate doświadczenia muzyczne wykorzystuje dziś, komponując utwory, pisząc i śpiewając teksty w języku romskim.

Muzyka Čači Vorby bazuje na tradycyjnym, akustycznym instrumentarium, wykorzystywanym w Europie Wschodniej, Środkowej i na Bałkanach. Artyści z szacunkiem podchodzą do tradycji, ale pozostawiają sobie też dużo swobody twórczej. Brzmienie zespołu to nieoczywiste połączenie cygańskiej żywiołowości, rumuńskiego bluesa, brzmień orientalnych i śródziemnomorskich, z elementami jazzowymi, transowymi i psychodelicznymi, a wszystko to w doskonałej równowadze.

Wydany w 2008 roku debiutancki album grupy zatytułowany Čači Vorba doczekał się znakomitych recenzji w krajowych i zagranicznych mediach. Dwa lata później wznowiła go niemiecka wytwórnia Oriente Musik, w której zespół wydaje swoje płyty do dzisiaj. Płyta zdobyła szereg nagród i wyróżnień, m.in. Nagrodę Niemieckich Krytyków Fonograficznych, „Top of the World” Songlines Magazine, Top 10 - World Music Charts Europe, „Lira Gillar” – Lira Magazine (Szwecja), „Mundofonias Top 10” – Radio Nacional de Espana (Hiszpania). Drugi album pt. Tajno Biav otrzymał m.in. polski Folkowy Fonogram Roku 2011 przyznawany przez Program 2 Polskiego Radia. Najnowsza płyta Čači Vorby, Šatrika, w niespełna dwa miesiące od premiery po raz kolejny otrzymała tytuł „Top of the World” brytyjskiego magazynu Songlines i nadal cieszy się niesłabnącą popularnością w rankingach world music.

Zespół Čači Vorba zagrał ponad 400 koncertów w 19 krajach. W 2014 roku zadebiutowali na festiwalu WOMAD, a ich koncert był transmitowany przez radio BBC 3.