Home ENGLISH
 • 29.09.

  Čači Vorba

  Polska

 • 29.09.

  Tęgie Chłopy

  Polska

 • 29.09.

  Motion Trio

  Polska

< >

Zespół, który zmienia oblicze światowej muzyki akordeonowej. W tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Niezwykle oryginalne brzmienie Motion Trio zawdzięcza aranżacjom i autorskim kompozycjom artystów tworzących zespół, w głównej mierze leadera Janusza Wojtarowicza oraz Pawła Baranka i Marcina Gałażyna. To światowej klasy akordeoniści, absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie i laureaci wielu prestiżowych nagród.

Kompozycje Motion Trio łączą w sobie elementy jazzu, rocka, muzyki klasycznej, folku i minimal music. Są przy tym niezwykle energetyczne, a koncerty zespołu to spektakle zawierające w sobie muzyczną akcję i dramaturgię. Założyciel zespołu Janusz Wojtarowicz definiuje tę twórczość jako „motion music” muzykę, która poszukuje nowych dźwięków, nowych możliwości gry na akordeonie, nowego spojrzenia na niewykorzystany dotąd fascynujący instrument. Siłą Motion Trio jest wykorzystywanie czystego brzmienia akordeonu: bez przetwarzania, innych instrumentów czy pomocy elektroniki. Artyści polegają jedynie na swojej wyobraźni i umiejętnościach.

Zespół współpracował z wybitnymi kompozytorami i muzykami: Krzysztofem Pendereckim (m.in. prawykonanie w 2007 roku psalmu De Profundis z Siedmiu Bram Jerozolimy w wersji na trzy akordeony), Henrykiem Mikołajem Góreckim (prawykonanie w 2013 roku wraz z Leszkiem Możdżerem Koncertu na klawesyn lub fortepian i orkiestrę smyczkową op.40 w wersji na fortepian i trzy akordeony), Wojciechem Kilarem, Janem A.P. Kaczmarkiem, Michaelem Nymanem, Wiaczesławem Siemionowem. Bobbym McFerrinem, Johnem Zawinulem, Tomaszem Stańko, Michałem Urbaniakiem, Leszkiem Możdżerem, L.U.C-iem i wieloma innymi. Koncertowali w najlepszych salach koncertowych świata, m. in. nowojorskiej Carnegie Hall, londyńskim Barbican Center czy wiedeńskim Konzerthaus. Wystąpili w czterdziestu krajach na wszystkich kontynentach. Ich muzyka wykorzystywana była w wielu realizacjach filmowych (m.in. Essential Killing Jerzego Skolimowskiego), telewizyjnych i teatralnych. Na przestrzeni ostatnich lat Janusz Wojtarowicz wraz z Motion Trio prowadził kursy mistrzowskie m.in. w londyńskiej Royal Academy of Music, na University of Chicago, na festiwalu Red Sea Jazz Festival w Eilat (Izrael), w Konserwatorium Narodowym w Paryżu.

W swojej karierze wydali dwanaście płyt, które zdobyły ogromne uznanie i nagrody zarówno wśród jazzowych, jak i klasycznych krytyków muzycznych. Zostali uhonorowani m. in. Grand Prix Polskiego Przemysłu Muzycznego, Deutsche Shallplatten Kritik Award, „Gus Viseur”, Muzycznym Odkryciem Roku we Francji czy „Mateuszem Trójki” w kategorii Muzyka Rozrywkowa. Swoje albumy Motion Trio nagrywa dla własnej wytwórni fonograficznej AKORDEONUS RECORDS.

Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn grają na instrumentach Pigini Sirius Millenium, uważanych za najlepsze akordeony na świecie.