Home ENGLISH
 • 29.09.

  Čači Vorba

  Polska

 • 29.09.

  Tęgie Chłopy

  Polska

 • 29.09.

  Motion Trio

  Polska

< >

Impulsem do powstania zespołu było odkrycie przez jego członków muzycznych tradycji Kielecczyzny oraz spotkanie ze Stanisławem Witkowskim – saksofonistą i klarnecistą, liderem legendarnej niegdyś kapeli braci Witkowskich. Bracia Witkowscy byli rozchwytywanymi muzykami w okolicach Łagowa i Opatowa na wschód od Kielc, a gdy grali na weselach i zabawach, podobno aż „sufit się podnosił”.

Tęgie Chłopy starają się wskrzesić klimat i charakter tanecznych wiejskich zabaw z lat 50. i 60. Używają typowego dla tamtego okresu wiejskiego instrumentarium – skrzypiec, akordeonu i barabanu wraz z mocną sekcją dętą – klarnetem, saksofonem, trąbką i tubą. Zespół tworzą muzycy zaangażowani w organizację Taboru Domu Tańca w Sędku koło Łagowa, gdzie prowadzą różne działania związane z polską muzyką tradycyjną – organizują warsztaty, robią potańcówki, a wszystko to z udziałem wiejskich mistrzów śpiewu i gry. Wiedzę i repertuar muzyki kieleckiej przekazywał im głównie „dobry duch” i mistrz zespołu Stanisław Witkowski, którego muzycy zaprosili do wspólnego grania i który do dziś regularnie koncertuje z Tęgimi Chłopami. Nazwa zespołu jest również nawiązaniem do wykonywanej przez nich muzyki – to przede wszystkim „chłopy”, czyli tradycyjne śpiewne melodie, typowe dla wschodniej Kielecczyzny, zwane tam także „światówkami” albo „śpiwami”. Grają również mazurki i polki oraz modne na wsi przeboje miejskie: tęskne tanga, fokstroty i walczyki. Stąd i tytuł pierwszej płyty zespołu, wydanego w listopadzie 2015 roku albumu Dansing.

Koncerty Tęgich Chłopów to przede wszystkim zaproszenie do tańca w stylu najlepszych wiejskich potańcówek. To żywiołowa, szczera i bezpretensjonalna muzyka zagrana z młodzieńczą energią i nieustającym zachwytem nad tradycyjnym repertuarem.