Home ENGLISH
 • 30.09.

  Trebunie Tutki

  Polska

 • 30.09.

  Urmuli Quintet

  Gruzja

 • 30.09

  Kalakan

  kraj Basków, Francja

< >

Trebunie-Tutki to góralska kapela rodzinna, która muzykuje ze sobą od kilku pokoleń. Jako pierwszy polski zespół tradycyjny rozpoczął dialog z odmiennymi kulturowo i geograficznie gatunkami muzycznymi. W 1992 roku wspólnie z jamajską grupą Twinkle Brothers nagrali legendarny już album Higher Heights. Twinkle Inna Polish Style, a kilka lat później, we współpracy z dubmasterem Adrianem Sherwoodem, płytę Janosik w Sherwood. Zespół jest wierny góralskiej tradycji i kulturze, ale nie ogranicza przez to swojej kreatywności. Zachowując góralskie instrumentarium, skalę i stylistykę, tworzy „nową muzykę góralską”. Trebunie-Tutki koncertowali na największych festiwalach muzyki świata w Europie i na innych kontynentach. Do tej pory wydali 30 albumów, z których ostatni Nuty wielkiego pasterza ukazał się w 2011 roku.

Duch Gór

Projekt, w którym po raz pierwszy na jednej scenie spotkają się dwie wielkie tradycje muzyczne z gór – podhalańska spod Giewontu i gruzińska spod Kazbeku. Wspólna inicjatywa zespołów to najlepszy dowód na to, że górali żyjących pod różnymi szerokościami geograficznymi łączy podobna energia, styl życia i żywiołowość, a przede wszystkim jeden duch.

Projekt Duch Gór rozpoczął się dzięki współpracy wydawnictwa Unzipped Fly Records z Culture.pl oraz Programem 2 Polskiego Radia. Pierwszy raz oba góralskie zespoły spotkały się na przełomie lutego i marca tego roku w Tbilisi. Powstał wtedy wspólny materiał, który zarejestrowano w czerwcu w Studiu S4 Polskiego Radia.

Koncert na tegorocznym Festiwalu Skrzyżowanie Kultur jest premierą tego wyjątkowego projektu.

Zespoły wystąpią w składzie:

Trebunie Tutki:

Krzysztof Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, koza podhalańska, róg, trombita, fujara bezotworowa
Anna Trebunia-Wyrostek – basy podhalańskie, śpiew
Jan Trebunia – altówka, śpiew
Andrzej Polak – skrzypce, śpiew
Kuba Wilk – kontrabas

Quintet Urmuli:

Nugzar Kavtaradze – śpiew, phanduri, duduk
Shalva Abramashvili – śpiew, chuniri
David Ratiani – śpiew, chonguri-dabali bani
Tamaz Mamaladze – śpiew, phanduri-bani
Gela Tabashidze – śpiew, salamuri