Home ENGLISH
 • 30.09.

  Trebunie Tutki

  Polska

 • 30.09.

  Urmuli Quintet

  Gruzja

 • 30.09

  Kalakan

  kraj Basków, Francja

< >

Gruziński kwintet śpiewaków i multinstrumentalistów Urmuli od ponad 20 lat pielęgnuje tradycje muzyczne swojej kultury. Zespół ma w swoim repertuarze charakterystyczne dla różnych regionów Gruzji pieśni polifoniczne i muzykę instrumentalną, aranżowane przez lidera zespołu Nugzara Kawtaradze i przez pozostałych muzyków. Najstarsze pieśni wielogłosowe śpiewane przez Urmuli pochodzą ze średniowiecza, a ich struktura zróżnicowana jest regionalnie. Podczas koncertów wykorzystują tradycyjne gruzińskie instrumentarium, m.in. lutnie panduri chonguri, podwójnostroikowy dęty drewniany duduk, smyczkowe chuniri, flet salamuri oraz dudy chiboni. W swojej karierze wydali 5 płyt oraz zagrali ponad 500 koncertów, m.in. w Niemczech, Austrii, Francji, Hiszpanii, Szwajcarii, Ukrainie i Kanadzie. Kilkukrotnie występowali również w Polsce.

Duch Gór

Projekt, w którym po raz pierwszy na jednej scenie spotkają się dwie wielkie tradycje muzyczne z gór – podhalańska spod Giewontu i gruzińska spod Kazbeku. Wspólna inicjatywa zespołów to najlepszy dowód na to, że górali żyjących pod różnymi szerokościami geograficznymi łączy podobna energia, styl życia i żywiołowość, a przede wszystkim jeden duch.

Projekt Duch Gór rozpoczął się dzięki współpracy wydawnictwa Unzipped Fly Records z Culture.pl oraz Programem 2 Polskiego Radia. Pierwszy raz oba góralskie zespoły spotkały się na przełomie lutego i marca tego roku w Tbilisi. Powstał wtedy wspólny materiał, który zarejestrowano w czerwcu w Studiu S4 Polskiego Radia.

Koncert na tegorocznym Festiwalu Skrzyżowanie Kultur jest premierą tego wyjątkowego projektu.

Zespoły wystąpią w składzie:

Trebunie Tutki:

Krzysztof Trebunia-Tutka – śpiew, skrzypce, koza podhalańska, róg, trombita, fujara bezotworowa
Anna Trebunia-Wyrostek – basy podhalańskie, śpiew
Jan Trebunia – altówka, śpiew
Andrzej Polak – skrzypce, śpiew
Kuba Wilk – kontrabas

Quintet Urmuli:

Nugzar Kavtaradze – śpiew, phanduri, duduk
Shalva Abramashvili – śpiew, chuniri
David Ratiani – śpiew, chonguri-dabali bani
Tamaz Mamaladze – śpiew, phanduri-bani
Gela Tabashidze – śpiew, salamuri