Home ENGLISH
 • 30.09.

  Trebunie Tutki

  Polska

 • 30.09.

  Urmuli Quintet

  Gruzja

 • 30.09

  Kalakan

  kraj Basków, Francja

< >

W używanym w kraju Basków języku Euskara „kalakan” oznacza „rozmowę”.  Założony w 2009 roku zespół Kalakan nawiązuje do dziedzictwa baskijskich tradycyjnych pieśni i muzyki na instrumenty perkusyjne. Euskara jest językiem macierzystym dla członków zespołu, stąd zapewne ich przekonanie, że właśnie język jest pierwszą i najważniejszą muzyką.

Aktualny skład zespołu to trzech wokalistów i perkusistów: Jamixel Bereau, Thierry Biscary i Xan Errotabehere. Istotę brzmienia Kalakan stanowi śpiew a capella i gra na tradycyjnych instrumentach perkusyjnych. Jednym z nich jest txalaparta – drewniane, położone poziomo deski przypominające prosty ksylofon. Txalaparta to oryginalny instrument baskijski, wedle historii wynaleziony przez robotników pracujących przy produkcji cydru. Gra się na nim zawsze w duecie, a muzycy improwizują we wspólnym rytmie. Oprócz niego artyści wykorzystują atabal danborrak (bębny sznurowe), psałterium ttun-ttun razem z piszczałką txirula, tamburynpandero. Wszystkie te instrumenty są używane w Kraju Basków po dziś dzień. Pieśni śpiewane przez zespół Kalakan to teksty zarówno współczesne, jak i archaiczne, pochodzące nawet z XVI wieku.  

Niedługo po powstaniu zespół rozpoczął współpracę z duetem fortepianowym Katii i Marielle Labèque, z którymi wykonywaliBolero Maurice’a Ravela zaaranżowane na baskijskie instrumenty perkusyjne i dwa fortepiany. Dzięki tej współpracy poznali Madonnę, która zachwycona surowym i oryginalnym brzmieniem tria, zaprosiła ich w 2012 roku do wspólnej trasy koncertowej. Podczas trasy wykonywali tradycyjne pieśni baskijskie (jedną z nich, Sagarra Jo!, wraz z piosenkarką), ale zaproponowali też gwieździe nowe aranżacje kilku jej przebojów.

Obecnie Kalakan kontynuuje swoją współpracę z duetem KML  Katią i Marielle Labèque  które wspierają ich od początku kariery. Występują również z duetem txalapartari (mistrzami gry na txalaparta) Oreka TX, w interdyscyplinarnym muzycznym show Herritmooraz z gaskońskim zespołem Artus. Do tej pory wydali dwie płyty: debiutancką Kalakan (2010) i Elementuak (2015). 

Jedną z idei zespołu Kalakan jest nadanie nowego życia ludowej muzyce baskijskiej. Ich interpretacje są głęboko zanurzone w tradycji, jednak wykorzystują nawiązania do world music, a nawet do rocka i popu.