21.09.2019

SONA JOBARTEH

Pierwsza kobieta w Afryce, która postanowiła przełamać męską dominację w tradycji gry na harfie kora – instrumencie zachodnioafrykańskich Griotów. Urodzona w Londynie, swój czas dzieliła między Wielką Brytanię, a kraj ojca – Gambię. W dawny repertuar i historię kory zgodnie z tradycją wprowadzili ją mężczyźni - starszy brat, a następnie ojciec. Sona miała wówczas cztery lata, a rok później wraz z bratem pierwszy raz wystąpiła publicznie w London’s Jazz Café. Później uczyła się kompozycji, gry na fortepianie, wiolonczeli, klawesynie i harfie, uczęszczała do Purcell School of Music i Royal College of Music w Londynie. Jako nastolatka dołączyła do zespołu swojego brata Tunde Jegede „ACM Ensemble”, z którym miała okazję koncertować na świecie przez kilka lat i współpracować z takimi artystami jak Oumou Sangaré, Kasse Mady Diabaté czy Toumani Diabaté. Wraz z ojcem zgłębiała później ogromny repertuar muzyki Mandingów i postanowiła skupić się na karierze solowej.

Sona pochodzi z jednej z najważniejszych rodzin Griotów, w której grano na korze od kilkuset lat. Słynnym wirtuozem tego instrumentu był jej dziadek Amadu Bansang Jobarteh, a jej kuzynem jest znany i ceniony współcześnie Toumani Diabaté. Kultura Griotów dziś kojarzona jest przede wszystkim z Mali, w którym wciąż silnie zaznacza się w codziennym życiu muzycznym. Jednak gambijscy muzycy również mają w nią ogromny wkład, to z tego kraju pochodził m.in. legendarny muzyk Balafasé Kouyate, nadworny griot słynnego przywódcy Mandingów, Sundiaty Keity. Obecna sytuacja tej muzyki w Gambii boryka się z problemami, ale podejmowane są próby ukorzenienia jej na nowo. Między innymi w tym celu Sona Jobarteh wraz z ojcem założyła w Gambii szkołę, w której dzieci uczą się muzyki i kultury dawnego imperium Mandingów.

PAT THOMAS & KWASHIBU AREA BAND

Na scenie od lat 70-tych, legenda ghanijskiej muzyki highlife Pat Thomas powrócił po dekadzie milczenia w 2015 roku.

W swojej karierze współtworzył najważniejsze formacje highlife, afrobeatu i afrofunka: występował z Ebo Taylorem i jego zespołem The Blue Monks, Tonym Allenem, grupami Broadway Dance Band, Stargazers, Marijata czy Uhuru Dance Band. Nazwany w 1978 roku “The Golden Voice of Africa”, dziś wciąż porywa swoim talentem i charyzmą, koncertując na całym świecie z młodym zespołem The Kwashibu Area Band.