22.09.2018

Tiganá Santana

Młody wokalista, gitarzysta i poeta z Salvador de la Bahia. Z dumą podkreśla swoje afrykańskie korzenie, wyrażając tym samym sprzeciw dla wciąż pojawiającej się dyskryminacji ludności afro-brazylijskiej.

Chcąc zgłębić swoje pochodzenie zaczął również uczyć się afrykańskich języków, m.in. angolańskiego kimbundui kongijskiego kikongo. Ważną inspirację dla jego twórczości stanowi religia candomblé, której jest wyznawcą i bierze udział w jej ceremoniach. Muzyka Tigany Santany zachwyca swoją delikatnością, subtelną i zarazem przykuwającą uwagę barwą głosu artysty, a także uduchowioną atmosferą odniesień do afro-brazylijskich wierzeń.

0:00 / 0:00
Mulatu Astatke

Etiopski wizjoner, nazywany „ojcem ethio-jazzu”. Jego trwająca od pięciu dekad kariera to również historia muzycznej podróży przez trzy kontynenty oraz wzajemnego przenikania się wielu stylów i gatunków. Charakterystyczne brzmienie wibrafonu, etiopskich skal, elementów muzyki latynoskiej i jazzu stało się wizytówką tego wybitnego artysty.

Na przełomie lat 60-tych i 70-tych stał się jedną z ikon muzycznych zmian w Etiopii.Renesans jego twórczości trwa nieprzerwanie od lat 90-tych, a każda nowa płyta mistrza Astatke jest wielkim wydarzeniem. Od wielu lat jest wzorem i inspiracją dla wielu artystów na świecie. W 2012 roku otrzymał honorowy doktorat swojej uczelni, Berklee School of Music.

0:00 / 0:00