Natura pozwala powrócić człowiekowi do korzeni. Do czasów, kiedy człowiek nie był narażony na tak dużą dawkę stresu, który powoduje wystąpienie wielu dolegliwości. Powiększający się poziom hormonu stresu sprawia, że człowiek z czasem będzie miał problem z odpoczynkiem. Co więcej, mogą pojawić się nawet problemy z zasypianiem i bezsennością. Ratunkiem może okazać się dźwięk deszczu.
Badania naukowe
Naukowcy z Brighton and Sussex Medical School przeprowadzili badania na grupie osób, którzy mieli wsłuchiwać się w dwa rodzaje dźwięku – związane z naturą i cywilizacją.
Ich badania dowiodły tego, że osoby wsłuchujące się w różne dźwięki związane z naturą (m.in. te związane z opadami deszczu) uaktywniają w mózgach układ przywspółczulny. Ten, który odpowiedzialny jest za relaks i regenerację organizmu. Mózg pozostawał aktywny, ale tak naprawdę nie był w stanie skupić się na niczym. Śmiało można powiedzieć, że myśli swobodnie błądziły w przestrzeni, dzięki czemu każda osoba otrzymała szansę na odpoczynek przy dźwiękach natury.
Dźwięki deszczu stosowane w terapii
Spokojnie stukające krople deszczu rozbijające się o szyby w oknach, parapet lub o ulicę, mają kojący wpływ na organizm człowieka.
Te możliwości zostały dostrzeżone już wiele lat temu. To dlatego wielu terapeutów zaleca stosowanie takich dźwięków w swoich sypialniach, w pokojach dzieci jako tych, które są w stanie wyciszyć organizm przed pójściem spać.
Dźwięki deszczu są w stanie zapewnić lepszą jakość snu. Co prawda, są one monotonne i jednostajne. Wręcz można powiedzieć, że są nudne. Jednak to właśnie dlatego mają one tak pozytywnie działanie, redukując ilość bodźców, którymi człowiek otoczony jest na co dzień. Zamiast zakłóceń dźwiękowych, które mogą rozregulować organizm przez co ten ma problemy z zasypianiem, otaczać będzie szum deszczu, którego działanie jest skuteczniejsze niż w przypadku tabletek nasennych. Do tego można być pewnym tego, że szum deszczu nie będzie tak mocno obciążał wątroby.
Szum deszczu – zalety zastosowania
Dźwięk szumu deszczu jest w stanie:
- zmniejszyć ilość odczuwanego bólu – człowiek nie skupia się na tym, co dzieje się wewnątrz organizmu, przez co jego uwaga zostaje odwrócona od bólu. Może nie w każdym przypadku. Jednak spokojny dźwięk deszczu może pomóc w radzeniu sobie z bólami głowy, brzucha lub innymi dolegliwościami.
- koncentracja i wydajność – zamiast zmiennych, rozpraszających dźwięków, jeden stały i skupiony, który jest w stanie sprawić, że koncentracja i wydajność będą w stanie się poprawić. Coraz większa ilość przedsiębiorców zaczyna zdawać sobie z tego sprawę. Zamiast radia, pozwalają oni tylko na puszczanie dźwięków natury, w tym szumu deszczu, które to ma pozytywne oddziaływanie na kreatywność zespołu.
- mmindfulness i medytacja – ciekawa propozycja, która staje się coraz bardziej popularna wśród wielu osób stawiających na pełny relaks. W ten sposób człowiek staje się bardziej świadomy własnych potrzeb oraz tego, co tak naprawdę dzieje się z jego organizmem.