Syrenka to popularna figura w Warszawie. Syrenkę można też zobaczyć w Kopenhadze w Danii, ale warszawskie Syrenki są wyjątkowe. Kim jest Syrenka? Jest to postać pół-kobiety oraz pół-ryby. Dolna część ciała atrakcyjnej niewiasty to rybi ogon. Górna część figury jest atrakcyjną postacią kobiecą, z zarysowaną talią oraz ładnym biustem. Syrenka jest symbolem miasta Warszawy. Od wielu wieków ten symbol jest znany – najstarszy wizerunek Syrenki pochodzi z XIV wieku i został uwieczniony na pieczęci miejskiej. Kiedyś była pokazywana jako kobieta ze skrzydłami i płetwami. Od XVII wieku jest pokazywana jako pół-kobieta, pół-ryba z mieczem i tarczą w dłoni. Obecnie pokazywana jest na czerwonym tle. Już w 1390 roku Syrenka była uwieczniona w herbie Warszawy. Pierwsze wersje Syrenki były mniej atrakcyjne, wyglądały nieco potwornie i topornie. Dzisiejsza Syrenka prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Ile jest syrenek w Warszawie?
Tego nie wie nikt. Wiele jest ich na Starym Mieście. Zostały namalowane na domach, na latarniach, witrażach i szybach. Można je zobaczyć także na różach wiatrów. Jest ich prawdziwe zatrzęsienie. Syrenka jest symbolem starej Warszawy. W 1938 roku zatwierdzono nowy herb miasta. Został on zaprojektowany przez Szczęsnego Kwartę. Syrenka obecna była także na odznace Straży Obywatelskiej, czyli nieformalnego ugrupowania działającego w latach 1915-1916. Syrenka w stylu art deco powstała w 1934 roku. Plakieta w takim stylu zdobiła studzienki miejskie. Podczas II wojny światowej Syrenka była symbolem walki oraz bohaterskiej obrony stolicy Polski. Na tablicy oznaczającej odbudowę stolicy także znalazła się syrenka. W latach 60. XX wieku Syrenka malowana była na talerzach – zazwyczaj czarno-białych, z przeznaczeniem pamiątkowym. Tworzyły go prostokątne, wzorzyste pola. Na białym polu pośrodku ulokowana jest ciemna sylwetka Syreny z mieczem i tarczą z literą W. Medal Nagroda Sześcianu przeznaczony jest dla zdolnych projektantów. Na nim znajduje się syrenka w formie nawiązującej do najstarszych wizerunków tej postaci. Jak zatem widać Syrenkę można znaleźć w wielu różnych miejscach i w różnorodnych formach – starszych lub nowocześniejszych.

Syrenka jest obecna w legendach i podaniach
Syrenka stała się bohaterką warszawskich legend i zawsze była przedstawiana jako patronka miasta. Była krępowana przez rybaków i zanoszona do wioski albo wskazywała księciu zagubionemu podczas polowania miejsce, w którym zostanie wybudowana Warszawa. Inna legenda opowiada o dwóch syrenkach-siostrach – jedna jest obecna w Warszawie, a druga w Kopenhadze. To tylko legendy, ale syrenka jest nierozerwalnie związana z Warszawą od wieków. Stała się jego znakiem rozpoznawalnym oraz symbolem. Jedna z legend głosi, że Syrenka wynurza się z wód Wisły wieczorem i obserwuje bacznie miasto, które zmienia się z dnia na dzień.

Słynne Syrenki w stolicy
Najsłynniejsze syrenki można spotkać:
* na Rynku Starego Miasta
* na Powiślu
* w Parku Mirowskim stoi Syrenka z wygiętym ogonem tworzącym kształt misy
* na wiadukcie Markiewicza stoi pomnik wykonany w 1905 roku przez Jana Woydygę
* przy ulicy Inżynierskiej przy wejściu do budynku dawnej remizy tramwajowej
* przy ulicy Katowickiej – syrenkę ulokowano na ścianie XXXV Liceum Ogólnokształcącego, ma ona formę płaskorzeźby długa Wojciecha Czerwosza
* przy ulicy Grochowskiej
* Na Zespole Stacji Filtrów syrenkę umieszczono na budynku. Jej autorem jest Jan Goliński
* w Sejmie Syrenka znalazła się na balustradzie ław Rządowych. Wykonał ją Aleksander Żurakowski w 1947 roku
Syrenka była tak popularna, że nawet słynny Pablo Picasso stworzył rysunek przedstawiający takie stworzenie. Było to bardzo popularne dzieło, swojego czasu nawet pokazywane na koszulkach noszonych chętnie przez Warszawiaków oraz turystów odwiedzających to miasto.
Słynna jest syrenka na Powiślu. Została wykonana z brązu w 1939 roku. Ma aż 4,5 metra długości, a stworzyła ją Ludwika Nitschowa, znana malarka i rzeźbiarka, która wygrała konkurs na takie właśnie arcydzieło sztuki. Konkurs ogłosił Stefan Starzyński, ówczesny prezydent Warszawy. Dzieło powstawało w hali nieczynnej kotłowni, ponieważ wymagało dużego nakładu sił przy skromnych nakładach finansowych. W 2005 roku pomnik odnowiono, w pobliżu niego powstała fontanna, ustawiono ławki oraz latarnie. Pojawiły się także kwiaty. Dzięki temu pomnik otacza wyjątkowa zieleń, starannie pielęgnowana. Kopia pomnika została postawiona w Muzeum Powstania Warszawskiego. Pomnik ma figurę Krystyny Krahelskiej, która pozowała artystce. Nie ma jednak jej rysów twarzy. Krahelska zginęła w Warszawie podczas powstania warszawskiego. Była wówczas sanitariuszką.
Pomnik Syrenki na Starym Mieście jest bardziej zabytkowy – powstał w 1855 roku. Ma blisko dwa metry wysokości i został stworzony z cynku pokrytego warstwą brązu. Rzeźba została odnowiona w 1951 roku, później w latach 1970 oraz 1985. Wandale często uszkadzali pomnik i dlatego konieczne były tak częste renowacje zabytku, aby nadal cieszył oczy mieszkańców miasta oraz osób przyjezdnych.

Symbol miasta i pamiątka z Warszawy
Syrenka jest symbolem stolicy Polski oraz ozdobą wielu produktów promocyjnych, chętnie nabywanych przez turystów. Można zauważyć ją na koszulkach, kubkach, magnesach, otwieraczach do butelek. Książki o Warszawie i syrence także cieszą się popularnością. Bez Syrenki Warszawa byłaby zupełnie innym miastem. Legendy warszawskie warto przeczytać, ale są to tylko opowieści nie mające odzwierciedlenia w rzeczywistości. Tak, jak sama Syrenka – przecież nikt nie słyszał o półkobiecie, półrybie, która żyła na świecie. Ludzie jednak lubią legendy, kochają baśnie i dlatego tak chętnie poznają losy tego stworzenia. Monika Gliga, warszawska artystka, przygotowuje wystawę pn. 365 syrenek na 365 dni. Wizerunki syrenki są uwieczniane na fotografiach. Artystka chodząc ulicami miasta szuka syrenek i przygotowuje swoją wystawę. Do chwili obecnej nikt nie policzył syrenek. Najwyższa pora, aby syrenki zostały dokładnie policzone i doczekały się solidnej dokumentacji obecności na ulicach Warszawy.
