Dźwięki odgrywają bardzo ważną rolę w codziennym życiu człowieka. Jedne działają kojąco, inne drażnią układ nerwowy, powodując niepokój, napięcie. O możliwościach wykorzystania dźwięków w terapii mówiono już w starożytności. Czym jest dźwiękoterapia, w jaki sposób i w jakich sytuacjach może być wykorzystana?
Dźwiękoterapia
Istotą dźwiękoterapii jest wykorzystanie różnego rodzaju dźwięków w szeroko rozumianym procesie terapeutycznym. Łagodzenie bólu i cierpienia, wyciszenie emocji, dążenie do uzyskania harmonii z otaczającym światem. Już w starożytności wierzono, że dźwięk jest dla człowieka bardzo ważny. Na przestrzeni wieków idea ta była stałe rozwijana, a muzyka i jej elementy są wykorzystywane do dzisiaj w procesie leczenia dzieci i dorosłych.
Wieloletnie badania prowadzone nad wpływem muzyki na funkcjonowanie organizmu człowieka (w sferze fizycznej, emocjonalnej, umysłowej) sprawiają, że muzykoterapia jest jednym z elementów szeroko wykorzystywanych w procesie terapeutycznym np. w psychoterapii lub pedagogice. Muzyka oraz dźwięki są traktowane jako specyficzne katalizatory, wyzwalacze, pozwalające przeżyć emocje, przepracować je i uporządkować. Wyjątkowy charakter dźwiękoterapii sprawia, że może ona być wykorzystywana w wielu sytuacjach, z pacjentem w każdym wieku, również z osobami niepełnosprawnymi.
Doskonałe własności dźwiękoterapii, czyli jak to działa?
Dotychczasowe badania wniosły wiele wiedzy we współczesną muzykoterapię. Dzięki temu jest ona wykorzystywana skutecznie w codziennej pracy z pacjentem. Bodźce słuchowe odpowiadają za pobudzenie tych części mózgu, które odpowiadają za emocje. Z prowadzonych obserwacji wynika jednak, że dźwięki wpływają na wiele układów, w tym sercowo-naczyniowy, mięśniowy czy oddechowy. Stymulacja mózgu przy pomocy dźwięku wykorzystuje takie cechy, jak: wysokość dźwięku i jego natężenie, harmonię czy rezonans, jaki wywołuje.
Dźwięki pokonują niewidzialne bariery, docierają do emocji znajdujących się głęboko w podświadomości człowieka. Przenikają do źródła, działają na pamięć, na wyobraźnię. Filozofia dźwiękoterapii idzie jednak dalej, analizując wpływ dźwięków, które nie są słyszalne dla ludzkiego ucha, a mają wpływ na organizm i funkcjonowanie człowieka w świecie. Dźwięk, a dokładniej rezonans, jaki on powoduje jest odbierany przez każdą komórkę organizmu.
Dźwięki w terapii – szum morza
Chociaż terapia dźwiękiem kojarzona jest przez wielu ze słuchaniem muzyki klasycznej, to w praktyce wykorzystywane są także inne formy działania. Różne typy muzyki, dźwięki nawiązujące do przyrody (szum morza, śpiew ptaków), a także instrumenty muzyczne czy kamertonu oraz gongi, a nawet tybetańskie misy.
Szum morza czy oceanu jest jednym z dźwięków wykorzystywanych dość często w terapii, ze względu na sposób, w jaki oddziałuje na organizm. Doskonale wpływa na regulację emocji powodując ich wyciszenie, przynosi spokój. Delikatny szum morskiej wody sprawdzi się w leczeniu osób zmagających się z lękiem, a nawet z depresją. Wprowadzając komórki organizmu w delikatny rezonans pozwala opanować negatywne emocje w bardziej pozytywne, akceptowalne. Szum morskich fal jest doskonałym sposobem na przywrócenie równowagi emocjonalnej, dążeniem do harmonii z otaczającym światem.