WARSZTATY

25-26.09.2017 NAMIOT FESTIWALOWY

Warsztaty muzyki i śpiewu karnatyckiego

Karnatik jest systemem muzyki klasycznej związanej z i Indiami południowymi. Ewoluował od starożytnych tradycji hinduistycznych. Karnatik różni się od systemu hindustani, związanego z tradycjami muzycznymi Indii północnych. Ten ostatni przez wieki pozostawał pod dużym wpływem muzyki perskiej. Podstawowym instrumentem stosowanym w muzyce karnatik jest ludzki głos. Większość muzyki Południa pisze się do śpiewania, a nawet jeśli wykonywana jest forma instrumentalna to musi wzorować się ona na stylistyce wokalnej. Bardzo ważną rolę odgrywa tu kompozycja ,która jest dużo skromniej ubogacana improwizacją niż to się czyni w tradycji hindustani.
Muzyka karnatycka jest zazwyczaj wykonywana przez niewielki zespół , składający się z głównego wykonawcy (zazwyczaj wokalisty), akompaniamentu melodycznego (zwykle skrzypiec), akompaniamentu rytmicznego (zwykle mridangam), oraz tambury, która brzmi jak burdon przez cały utwór. Wokaliści bogato ornamentują melodie kompozycji. Stosują ogromną paletę ozdobników oraz mikrotony –„śruti”. Często po zaśpiewaniu melodii głównej , wokalista improwizuje lub stosuje technikę wariacyjną używając przy tym tzw „tana”, które służą do popisów wirtuozowskich, uwypuklających talent i umiejętności solisty.

Bailemos cumbia

Kolumbijska cumbia narodziła się w dolinie rzeki Madalena w regionie Momposina i rozprzestrzeniła się wybrzeżu atlantyckim. Cumbia z pochodzi od słowa „cumbé” z regionu dzisiejszej Gwinei Równikowej i oznacza nic innego jak „fiestę”. Jej korzenie wywodzą się z tradycji afrykańskiej, ale jest owocem długiego i intensywnego krzyżowania między kulturami rdzennej ludności indiańskiej, hiszpańskich kolonizatorów z rytmami przywiezionymi na statkach „negreros” przez niewolników w czasach kolonizacji. W latach 40-tych z wybrzeża atlantyckiego i potańcówek na prowincji trafia w końcu na salony bogotańskich elit i wraz z rozwojem przemysłu muzycznego w latach 60-tych podbija parkiety w Ameryce Łacińskiej, głównie w Peru, Ekwadorze, Chile, Wenezueli i Argentynie. Na 13. edycji Festiwalu Skrzyżowania Kultur trafia na parkiety Warszawy!
26.09 G. 19.30 NAMIOT FESTIWALOWY
Prowadzenie: Compañía de Danzas Sentimento Cimarrón

Zapisy na warsztaty : biuro@festival.warszawa.pl