Wydarzenia towarzyszące

Południk Zero prezentuje: O tym, jak nie zmieniać świata w Afryce

16 września, godz. 17:00

Spotkanie odbędzie się w klubie festiwalowym. Wstęp wolny.

Prowadząca: Weronika Mliczewska - antropolożka, reżyserka, fotografka. Więcej informacji: www.veroetnika.com.

Zdjęcia dzieci z wydętymi z głodu brzuszkami? Zdjęcia dzieci oblepionych muchami? Na takich obrazach do tej pory bazowała pomoc. Na współczuciu. Niestety zbudowało to mylny obraz Afryki bazujący na stereotypach oraz relacji sił ugruntowanej podczas kolonizacji tego kontynentu. Na spotkaniu będziemy zmieniać nasze podejście do Czarnego Lądu, będziemy zmieniać podejście do akcji pomocowych na przykładzie kooperatywu niepełnosprawnych kobiet w Ugandzie, akcji zapoczątkowanej przez Veroetnikę - Weronikę Mliczewską, która wspiera siłę kobiet, biznesowe podejście, by zmieniać świat dookoła siebie. Zobaczymy jak można wykorzystać social media, fotografię, film, antropologię oraz współpracę ze specjalistami, by mieć pozytywny wpływ na świat dookoła nas.

Kuchnia Konfliktu

16-22 września

Klub festiwalowy
Podczas tegorocznej edycji, o kulinarną odsłonę festiwalu zadba jedno z najciekawszych miejsc na mapie Warszawy - Kuchnia Konfliktu!

Jak w nowatorski sposób połączyć gastronomię z działalnością społeczną? Czy poprzez jedzenie można opowiedzieć historie osób, które uciekając przed wojną przybyły do Warszawy?

Kuchnia Konfliktu to miejsce spotkania kultur i dialogu społecznego, które daje uchodźcom i uchodźczyniom to czego najbardziej im potrzeba czyli: bezpieczne zatrudnienie na godnych i legalnych warunkach, okazję do podzielenia się swoją kulturą i kuchnią oraz poczucie stabilności w nowej rzeczywistości. Założeniem Kuchni jest łączenie gastronomii z działalnością społeczną i przełamywanie negatywnych i krzywdzących stereotypów. Podczas festiwalu będziecie mogli spróbować zatem potraw z regionów świata objętych konfliktem.

Godziny otwarcia podczas festiwalu:
16 września, godz. 10:00-23:00
17, 18 września, godz. 18:00-21:00
19 września, godz. 17:00-23:00
20, 21 września, godz. 18:00-23:00
22 września, godz. 12:00-23:00

National Geographic prezentuje: „Himalaizm: sport czy sztuka”

17 września, godz. 18:30

Spotkanie odbędzie się w klubie festiwalowym. Wstęp wolny.

Paneliści:
Krzysztof Wielicki - himalaista, zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników
Maciej Wesołowski - reporter , redaktor National Geographic,
Piotr Trybalski - dziennikarz, autor książek „Ja, Pustelnik” oraz „Wszystko za K2”

Porozmawiają o tym:
- co jest istotą himalaizmu,
- co jest w górach etyczne,
- czy bardziej liczy się szczyt czy może droga do niego,
- czy himalaizm można nazywać sportem czy raczej sztuką (życia),
- dlaczego wspinaczka wysokogórska budzi w Polsce tak wielkie emocje,
- jak pisać o himalaizmie i himalaistach.

"Polityka" prezentuje: Afryka wydaje się w Polsce

18 września, godz. 18:30

Spotkanie odbędzie się w klubie festiwalowym. Wstęp wolny.

Paneliści:
• Mikołaj Kierski, Basy Tropikalne
• Piotr Cichocki, 1000Hz
Prowadzenie:
• Bartek Chaciński, „Polityka”
Nowa, współcześnie tworzona muzyka afrykańska, odwołująca się zarazem do aktualnych tendencji światowych, jak i do brzmień tradycyjnych, znalazła dla siebie przyczółek w Polsce. Nie tylko w prasie czy stacjach radiowych. Są u nas wytwórnie, które wyszukaną w krajach afrykańskich muzykę wydają tu, na miejscu, po raz pierwszy poza Afryką.
Zajmują się tym Mikołaj Kierski, który prowadzi wydawnictwo Basy Tropikalne - prezentujące wykonawców m.in. z Lesotho, Ghany i Ugandy - oraz Dang Thuy Duong i Piotr Cichocki, którzy pod szyldem 1000Hz publikują muzykę różnych artystów z Malawi i Tanzanii. Podczas Skrzyżowania Kultur opowiedzą o źródłach pomysłu na swoją działalność, jej specyfice, wyjątkowych kontaktach i znajomościach oraz planach na przyszłość. Spotkanie poprowadzi Bartek Chaciński z redakcji tygodnika "Polityka".

TVP Kultura prezentuje: Szlakiem Kolberga

19 września, godz. 17:30

Pokaz przedpremierowy
Pokaz odbędzie się bezpośrednio przed koncertami SOUNDS LIKE POLAND w namiocie koncertowym. Wstęp wolny.

Wprowadzenie: Grzegorz Jankowski

Szlakiem Kolberga to cykl dokumentalny prezentujący artystów ludowych czerpiących ze spuścizny Oskara Kolberga. Każdy odcinek jest muzyczną podróżą w inny rejon Polski. W tym sezonie, w podróż śladami Kolberga wyruszą m.in. The Dumplings, Mery Spolsky, Ania Rusowicz, Mikromusic, Adam Bałdych. Ich spotkania z wybitnymi muzykami ludowymi to zetknięcie różnych światów muzycznych a jednocześnie wyjątkowa okazja do poznania polskiego folkloru.

Żywa Biblioteka na Festiwalu Skrzyżowanie Kultur

22 września, godz. 14:00-18:00

Wydarzenie odbędzie się w klubie festiwalowym. Wstęp wolny.
Gęste od emocji spotkanie z innym człowiekiem, rozmowa twarzą w twarz, prawdziwe osobiste historie, których na co dzień nie mamy szansy usłyszeć, mają niesamowitą moc zmiany myślenia, obalania stereotypów i poruszania do głębi...Ostatniego dnia, w klubie festiwalowym odbędzie się specjalna edycja Żywej Biblioteki.

W Żywej Bibliotece każdy może wypożyczyć wybraną przez siebie książkę na pół godziny i wysłuchać jej, zadawać pytania, podzielić się swoją historią lub refleksją. Czytelnik ma okazję aby poznać osoby, których do tej pory być może unikał, albo nie miał szansy poznać.

Na miejscu będą czekać na Was książki:
Ateista, Bezdomny, Feministka, Muzułmanka, Narkoman, Niepełnosprawna mama, Ojciec geja, Osoba niewidoma, Osoba w cyklu przemocowym, Osoba z niepełnosprawnością intelektualną, Osoba z Zespołem Tourette’a, Samodzielna mama, Osoba współuzależniona, Turczynka. Katalog książek: www.fundacjarubin.org.

Żywa Biblioteka to przestrzeń spotkań ludzi, którzy nie boją się rozmawiać na trudne tematy. Albo boją się – ale ciekawość tego, co inne i nieznane, w nich zwycięża. Jest to takie przedsięwzięcie, w którym spotykają się ludzie, którzy są marginalizowani ze względu na swoją odmienność: płciową, narodowościową, kulturową, religijną, materialną etc. z tymi, którzy tę odmienność pragną poznać. Żywa Biblioteka ma odzwierciedlać różnorodność społeczności, w której jest organizowana. To właśnie dzięki otwarciu na tematy trudne dla danego miejsca, Żywa Biblioteka może skutecznie zastępować stereotypy wiedzą, doświadczeniem i empatią w stosunku do osób wykluczanych.