Z pewnością każdy słyszał już to słowo, najczęściej energicznie wykrzykiwane przez dzieci lub młodzież w życiu codziennym. ,,Essa” bardzo często pojawia się również w środowiskach internetowych na takich platformach jak Twitch czy YouTube, to stosunkowo niedawno powstałe słowo pojawia się również w programach telewizyjnych. Z pewnością też, wiele osób może zastanawiać się, co ono właściwie znaczy i skąd się wzięło. Nie bez powodu przecież zostało wybrane młodzieżowym słowem roku 2022 w siódmej edycji plebiscytu PWN.
Definicja i Ewolucja Słowa „Essa”
,Essa” to w slangu młodzieżowym wyraz triumfu, dumy, zadowolenia czy radości. Występuje najczęściej jako radosny okrzyk po otrzymaniu udanego rezultatu jakiegoś działania, na przykład po zdaniu ważnego egzaminu, lub wygranej rozgrywce w grze komputerowej. Jest to też wyraz ulgi oraz szczęścia jaką czujemy po sukcesie. Słowo to pomaga podkreślić, iż zrealizowana czynność przyszła nam z lekkością. Naszą ,,essę” możemy więc powiązać z angielskim słowem ,,easy” oznaczającym ,,łatwe”. Znaczenie tego neologizmu zależy od kontekstu danej sytuacji, część osób używa go również jako powitanie lub pożegnanie z przyjaciółmi. Mimo tego, że jest to słowo używane głównie przez młodzież, nie znaczy to, że nie może ono wejść do słownika rodziców oraz starszych zainteresowanych.
,,Essa” może być też stylem życia. Osoby z ,,essą” to takie, które potrafią być spokojne oraz wyluzowane w każdej sytuacji. Często odnoszą sukcesy a porażki nie powodują w nich natychmiastowego załamania i poddania się. Takie osoby posiadają duże grono znajomych oraz spędzają mnóstwo czasu na rozrywkach. Często możemy usłyszeć: ,,On/ona ma essę” oznacza to, iż dana osoba podchodzi do życia lekko, bez zbędnego stresu. Sporej części młodzieży imponuje właśnie taki styl życia, wielu próbuje do niego dążyć.
,,Essa” jest więc słowem na każdą okazję, służy do wyrażania pozytywnych uczuć wobec innych osób lub zaistniałych sytuacji.
„Essa” jako Wyraz Wyluzowania i Triumfu
W ostatnich latach, słowo „essa” zyskało na popularności jako symbol wyluzowania i triumfu w kulturze młodzieżowej i potocznym języku. Jego unikalne znaczenie i zastosowanie pokazują, jak jedno słowo może odzwierciedlać zmieniające się postawy społeczne i emocjonalne.
Przykłady użycia
1)
-Dostałeś 5 z ostatniego testu.
-Essa! Wiedziałem, że mi się uda
2)
– Ależ ona ma essę!
-Tak, chciałabym mieć taki luz jak ona.
3)
-Do zobaczenia jutro.
-Essa ziom!
4)
-Odwołano jutrzejsze lekcje z powodu pogody.
-Ale essa!
Ale jakie są korzenie ,,essy” i kto to słowo właściwie wymyślił? Okazuje się, iż autor nie jest znany. Okrzyk ten zaczął pojawiać się wśród młodzieży już w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, na przykład po strzelonej bramce w meczu piłki nożnej, co pokrywa się z dzisiejszym jego użytkowaniem . Najczęściej jednak używany był na imprezach techno, gdzie młodzi ludzie zażywali spore ilości środków psychoaktywnych, po których pobudzeni odczuwali potrzebę głośnego wyrażania swoich emocji związanych z zabawą, był to więc wyraz euforii wypowiadany pod wpływem klubowej atmosfery. Promotorem tego wykrzyknienia stał się w tamtych czasach pochodzący z Warszawy raper ,,Wini”. Zasłyszanego podczas imprez słowa używał w swojej twórczości .To głównie dzięki niemu słowo to przetrwało tyle czasu i trafiło na języki dzisiejszej młodzieży. W wywiadzie dla youtubera(twórcy na platformie YouTube) ,,Boxdela” Wini określił słowo ,,essa” mianem imprezowego okrzyku bojowego z lat dziewięćdziesiątych. Opowiedział też, że wraz z przyjaciółmi nazwali swoją grupę właśnie tym słowem. Raper posiada na koncie utwór zatytułowany ,,Essa”, który stworzył wraz z kolegą z branży o pseudonimie ,,Sobota”. Według tych artystów ,,essa” to pozytywny stan związany z imprezowym życiem, pokonywaniem swoich wrogów oraz relacjami z dużą ilością kobiet. Choć nie każdy zgadza się z ideałami reprezentowanymi przez świat rapu, to bez wątpienia ta dziedzina kultury ma ogromny wpływ na rozwój młodych ludzi, w tym ich słownictwo. Zafascynowana artystami z dawniejszych lat młodzież włączyła słowo ,,essa” do swojego slangu zmieniając nieco znaczenie, ponieważ dziś nie każdy wie o powiązaniach ,,essy” ze światem narkotyków.
Gdzie jeszcze spotkamy ,,essę”?
Słowo ,,essa” pojawiło się już w filmie ,,Seksmisja” z 1983 w reżyserii Juliusza Machulskiego. W jednej ze scen bohaterka wykrzykuje je pokazując innym narzędzie do zadawania ran ciętych, jednak znaczenie tego słowa w kontekście filmu różni się nieco od tego obecnego.
W 2016 roku ukazał się utwór z gatunku disco polo autorstwa pochodzącego ze Śląska piosenkarza ,,Stachursky’ego” . W serwisie YouTube utwór zebrał już ponad 80mln wyświetleń a liczby wciąż rosną. Tematem utworu jest miłość oraz idealizacja obiektu westchnień autora, pomiędzy zwrotkami śpiewa on tytułowe ,,essa”. Utwór pokazuje, że słowo to może być używane w zależności od potrzeb i wizji osoby mówiącej.
W 2021 roku Telewizja Polska w Lublinie wyemitowała program o nazwie ,,Essa” skierowany głównie do młodzieży. Celem programu była popularyzacja wiary chrześcijańskiej wśród młodych ludzi. Uczestnicy opowiadali o swoich doświadczeniach w chrześcijańskiej wspólnocie oraz różnych tematach związanych z wiarą oraz religią. Słowo ,,essa” często pojawiało się na ekranie w formie wyskakującego tekstu, było też mówione przez uczestników programu aby pokazać, że wiara może być również interesująca dla młodzieży
Pytanie o to, jakie słowo wygrało w plebiscycie na młodzieżowe słowo roku 2022 padło w programie TVP ,,Jeden z dziesięciu” w 21 odcinku edycji 136, zadał je prowadzący Tadeusz Sznuk. Odpowiedzią była oczywiście ,,essa”. Niestety uczestnikowi nie udało się na nie odpowiedzieć przez co odpadł z finału. Wiedza na temat slangu młodzieżowego może przydać niespodziewanie.
,,Wskaźnik essy” stał się trendem w apikacji TikTok przeznaczone do nagrywania krótkich materiałów video z dźwiękiem, najczęściej muzyką. Trend polega na tym, że każdemu użytkownikowi, który zdecyduje się wziąć w nim udział przydzielany jest losowo procent jego ,,essy” danego dnia. Aplikacja ma zgadywać nastrój osoby uczestniczącej w internetowej zabawie. Wysoki wskaźnik ,,essy” oznacza, że użytkownik jest spokojny a dzień idzie po jego myśli, natomiast mniejsze cyfry na wskaźniku nie przynoszą pozytywnych wieści, oznacza to zdenerwowanie oraz wymykające się spod kontroli wydarzenia.