Jakie zagrożenie możesz spotkać w górach?

Chodzenie po górach to świetna alternatywa dla najpopularniejszych aktywności fizycznych. Regularny trekking pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie, nastrój oraz sprawność. Wędrówki pozwolą na dotlenienie organizmu oraz poprawią krążenie krwi, regulując funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i oddechowego. Podczas planowania wyprawy należy pamiętać o bezpieczeństwie. Wyjaśniamy, jakie zagrożenia czekają na nas w górach i jak im zapobiec.

Jakie zagrożenia możemy spotkać w górach?

Większość niebezpieczeństw związana jest bezpośrednio ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Jednym z najważniejszych czynników ryzyka pozostaje wiatr, który sprzyja wychłodzeniu organizmu, obniża naszą wydolność oraz może zwiększać ryzyko utraty równowagi. Liczne zagrożenia związane są także z mgłą, która utrudnia poruszanie się w terenie i pilnowanie szlaku. Podczas organizowania wycieczki, koniecznie zaplanuj godzinę powrotu. W przeciwnym razie możesz narazić się na nieoczekiwane nadejście nocy, co uniemożliwi kontynuowanie wycieczki. W takiej sytuacji zmuszony będziesz do rozbicia biwaku. Latem zorganizujesz go pod zwisającymi gałęziami drzew, zimą natomiast – w jamie śnieżnej.

Wśród niebezpieczeństw należy wymienić również ryzyko lawinowe. GOPR opisuje je w 5-stopniowej skali. Zanim wyruszysz, koniecznie sprawdź komunikaty, dotyczące zagrożeń i warunków atmosferycznych. W górach spotkasz także dzikie zwierzęta, które mogą Cię zaatakować, gdy poczują się zagrożone. Atak może skończyć się poważnymi obrażeniami lub zakażeniem wścieklizną. Na szlaku możemy spotkać przy tym żmije zygzakowate.

Jak zadbać o bezpieczeństwo na szlaku?

W pierwszej kolejności zadbaj o zaplanowanie trasy oraz jasne określenie celu. Pamiętaj o tym, aby realnie oceniać swoją sprawność fizyczną i wytrzymałość psychiczną. W czasie spaceru może okazać się bowiem, że nie jesteś w stanie przebyć zaplanowanej drogi. Podczas trekkingu nigdy nie zbaczaj z wytyczonych szlaków oraz nie zapuszczaj się w nieznane miejsca. Nie podchodź także do zwierząt leśnych – nawet jeśli wydają się spokojne i przyjazne. Bezwzględnie unikaj samotnych wędrówek.

Ważnym aspektem pozostaje również przygotowanie odzieży. Sprawdzony sklep górski to miejsce, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Zakupy zacznij od znalezienia bielizny termoaktywnej, butów i plecaka. W Twoim wyposażeniu nie powinno zabraknąć apteczki zawierającej bandaże, gazy, opatrunki, chustę trójkątną, preparat do dezynfekcji oraz folię termiczną. Warto zabrać przy tym najważniejsze leki.

Jak radzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach w górach?

Podstawą bezpieczeństwa w górach jest przewidywanie zagrożeń. Aby uniknąć ryzyka związanego z pogodą, pamiętaj o sprawdzeniu prognozy oraz ostrzeżeń GOPR-u. Zadbaj także o odpowiednią odzież, która ochroni Cię przed wiatrem i zimnem. Doskonałym wyborem może okazać się kurtka Gore Tex, gwarantująca kompleksową ochronę przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi.

Przed podróżą poinformuj rodzinę o tym, gdzie będziesz podróżować. Bliska osoba będzie w stanie zawiadomić służby, gdy nie wrócimy o umówionej porze. Dodatkowo zanotuj numery alarmowe oraz zainstaluj aplikację „Ratunek”. W ten sposób umożliwisz sobie uzyskanie pomocy w nagłej sytuacji. W Twoim plecaku powinna znaleźć się również papierowa mapa, kompas oraz zapasowy powerbank.

Komentarz