własna firma

Za i Przeciw Posiadaniu Własnej Firmy

Własna firma jest marzeniem wielu osób. Zanim jednak założy się firmę należy dokładnie przemyśleć za i przeciw. Nie wszystko jest łatwe, ale warto spokojnie wszystko rozplanować. Mała firma nazywana jest jednoosobową działalnością gospodarczą. Oznacza to, że właściciel wszystkie prace realizuje sam. Takich firm jest najwięcej. Jednoosobową działalnością może być prowadzenie sklepu internetowego, prywatne lekcje, tłumaczenia czy szycie torebek. Rodzajów działalności jednoosobowej jest naprawdę wiele.

Co przemawia za posiadaniem własnej firmy?

Firma pozwala uniezależnić się od innych. Praca na etacie jest męcząca, podległość służbowa nie jest dla każdego. Prowadzenie własnej firmy oznacza niezależność od szefa i możliwość podejmowania decyzji na własną rękę.

Trudno znaleźć pracę? Rozwiązaniem może być prowadzenie własnej firmy. Jeśli nikt nie zatrudnia, to stworzenie własnego przedsiębiorstwa jest sposobem na posiadanie własnej pracy, bez oglądania się na innych.

Własna firma oznacza wykonywanie pracy, którą lubimy. Można zarejestrować firmę i działać jako fryzjerka, kosmetyczka, organizatorka wesel i innych imprez. Jeśli taka praca sprawia przyjemność, to warto się jej podjąć. 

Dobry pomysł daje dobre pieniądze. Ważne jest znalezienie niszy rynkowej lub otworzenie firmy, której nie ma w danej miejscowości. W tym drugim przypadku dobrze jest sprawdzić czy jest popyta na usługi lub produkty.

Specyficzne umiejętności są ważne. Złota rączka zawsze znajdzie klientów, jeśli ma umiejętności i jest elastyczna, czyli dopasowuje czas swojej pracy do czasu klientów. 

Własna firma to wysokie zarobki. Działając na rynku jako np. mała firma budowlana można zarobić bardzo dobre pieniądze. Na etacie takich nikt nie dostanie, jest to naprawdę pewne. 

Rozwój zawodowy także ma znaczenie. Profesjonalista może rozwijać swoje umiejętności i działać na rynku tak, jak tego potrzebuje. Sterowanie czasem pracy jest bardzo ważne.

Osoba prowadząca firmę samodzielnie kontroluje własny czas pracy. Nie zawsze pracuje osiem godzin, ale wie, że od jego czasu pracy zależą jego zarobki. Czasem pracuje 12, a czasem 8 godzin, nieraz może zrobić sobie wolne. Odpowiada za własny czas pracy oraz własne pieniądze i zarządzanie nimi. Umiejętność zarządzania czasem jest bardzo ważna dla osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą. 

Przeciw posiadaniu własnej firmy – jakie są wady pracy „na swoim”?

Wad pracy na swoim także trochę jest. Nie wszystko złoto, co się świeci. O tym muszą pamiętać osoby planujące własną działalność gospodarczą. Prowadzenie firmy to także ryzyko. Może wybuchnąć pandemia i zamknąć np. małe restauracje czy hotele. Może pojawić się zubożenie społeczeństwa i nagle klienci zaczynają oszczędzać na wszystkim. Takie rzeczy się zdarzają i należy być na nie gotowym. 

Własna firma to koszty. W tworzenie firmy należy zainwestować: wynająć lokal, zatrudnić pracownika lub płacić własne składki, jeśli na zatrudnienie pracownika nie stać, kupić wyposażenie biura czy firmy. Taka inwestycja kosztuje, najlepiej zatem mieć fundusze na ten cel, pieniądze odłożone na koncie. 

Nienormowany czas pracy jest błogosławieństwem lub przekleństwem. Własna firma wymaga wytężonej pracy, nieraz przez wiele godzin dziennie. Jeśli klient potrzebuje usługi, to należy dostosować się do jego czasu. 

Właściciel firmy ponosi odpowiedzialność za działanie firmy oraz jej finanse. Ponosi pełną odpowiedzialność za pensję własną oraz pensje swoich pracowników.

Osoba prowadząca firmę musi monitorować rynek i walczyć o klienta. Konkurencja nie śpi, nie można zatem pozwolić sobie na brak czujności. Wydatki na promocję oraz reklamę także trzeba uwzględnić w kosztach prowadzenia działalności gospodarczej. 

Należy wynająć biuro rachunkowe lub księgową, która będzie monitorowała zmiany prawne, sprawdzała przepisy kodeksu pracy i innych aktów prawnych, dbała o firmową dokumentację. Osoba mająca własną firmę musi dbać o bhp, ponieważ jest to bardzo ważne. Za łamanie przepisów prawa grożą wysokie mandaty i konsekwencje. Nie warto się narażać. 

Zatrudnianie pracowników może być drogą przez mękę. Nie wszyscy pracownicy są solidni i chcą pracować. Czasami trzeba kogoś zwolnić z pracy, co nie jest łatwą decyzją. Prowadzenie własnej działalności gospodarczej jest niełatwe, ale warto podjąć to wyzwanie, jeśli jest przekonanie, że to jest dobry sposób na życie i zarabianie pieniędzy.

Otworzyć własną firmę czy nie?

Jedni chcą prowadzić firmę, a inni nie. Każdy ma własny wybór. Zanim jednak dana osoba otworzy własną firmę powinna usiąść z kartką i długopisem i wypisać za i przeciw. Jeśli stwierdzi, że zakłada firmę to powinna zaplanować jej budżet, działania, promocję, miejsce działania. Czasami mała firma działa pod adresem domowym, szczególnie, jeśli wykonywane są prace zdalne takie, jak tworzenie stron internetowych, tłumaczenia, nauczanie online czy tym podobne prace, nie wymagające wynajmowania pomieszczeń. Jeśli ktoś jednak ma małe mieszkanie to może chcieć wynająć chociaż jeden dodatkowy pokój na prowadzenie takich działań gospodarczych.

Otwierać własną firmę czy nie? Odpowiedź na to pytanie należy do osoby, która musi podjąć taką decyzję i zadbać o własne finanse, rozwój i sprawdzić się w tego rodzaju aktywności. 

Oczywiście, poniżej przedstawiam tabelę, która zestawia główne zalety i wady posiadania własnej firmy:

Zalety posiadania własnej firmyWady posiadania własnej firmy
Niezależność i kontrola – Możliwość podejmowania decyzji i kształtowania kierunku działalności firmy.Ryzyko finansowe – Inwestycje początkowe, możliwość niestabilnych dochodów i ryzyko bankructwa.
Realizacja własnej pasji – Praca nad czymś, co jest pasją i osobistym zainteresowaniem.Niepewność rynkowa – Zmiany na rynku mogą niekorzystnie wpłynąć na działalność firmy.
Elastyczność i adaptacja – Możliwość szybkiego dostosowania strategii firmy do zmieniających się warunków rynkowych.Wysoka odpowiedzialność – Cała odpowiedzialność za sukces i niepowodzenie spoczywa na właścicielu firmy.
Potencjalnie większe zyski – Możliwość osiągnięcia wyższych dochodów niż w tradycyjnym zatrudnieniu.Równowaga między pracą a życiem prywatnym – Trudności w utrzymaniu zdrowej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Samorealizacja i rozwój osobisty – Rozwój umiejętności i zdobywanie nowych doświadczeń.Wymagania czasowe – Często długie godziny pracy, zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju firmy.
Możliwość tworzenia miejsc pracy – Przyczynianie się do rozwoju gospodarki i tworzenie miejsc pracy dla innych.Stres i presja – Zarządzanie wszystkimi aspektami firmy może być stresujące i wywierać dużą presję.
własna firma

Leave a Comment