garsoniera

Garsoniera – Czym jest?

To pytanie często zadawane przez osoby szukające swojego pierwszego mieszkania lub chcące zmienić swoje obecne lokum. Garsoniera, zwana również jednopokojowym mieszkaniem, to niewielki apartament, który łączy w sobie funkcjonalność i komfort. Choć może wydawać się mała, jest w stanie zapewnić wszystko, co jest niezbędne do wygodnego życia.

garsoniera

Definicja garsoniery

Garsoniera, z francuskiego garçonière to małe mieszkanie, zwykle składające się z pokoju z aneksem kuchennym. Takie rozwiązanie szczególnie polecane jest osobom mieszkającym w pojedynkę. Garsoniera to miejsce, w którym przestrzeń jest zorganizowana w sposób maksymalnie efektywny. Mimo ograniczonej powierzchni, każdy metr kwadratowy jest starannie zaplanowany i wykorzystany. Dzięki temu, nawet w niewielkim mieszkaniu, można znaleźć miejsce na strefę wypoczynkową, kuchnię, łazienkę oraz miejsce do spania.

Bardzo często wybierana jest przez młode pary i studentów, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę. Obecnie często używa się słowa „kawalerka” do opisania małego mieszkania z jedną sypialnią, zamiast nieco starszego odpowiednika „garsoniera”. Pierwsza z powyższych koncepcji wyraźnie podkreśla charakterystykę nieruchomości dla „singli”, czyli dla współczesnych osób, którym do życia wystarczy jest jeden pokój. Dodatkowo nazwa „kawalerka” wywodzi się z czasów, gdy wierzono, że osoby samotne powinny zadowolić się mieszkaniem jednopokojowym. W Polsce przyznawane właśnie były im małe mieszkania.

garsoniera

Dlaczego warto postawić na garsonierę?

Wybór garsoniery ma wiele zalet. Po pierwsze, jest to idealna propozycja dla singli lub par bez dzieci, którzy cenią sobie przestrzeń dla siebie i nie potrzebują dużo miejsca. Po drugie, garsoniera jest często tańszą alternatywą dla większych mieszkań. Dzięki mniejszej powierzchni, niższe są koszty zarówno zakupu, jak i utrzymania takiego lokalu. Ponadto, garsoniera może być również doskonałym rozwiązaniem dla osób podróżujących lub pracujących poza domem przez większość czasu.

Warto podkreślić, że garsoniery nie muszą być nudne czy pozbawione stylu. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości aranżacyjnych, które pozwalają przekształcić małe mieszkanie w miejsce pełne charakteru i osobowości. Dzięki odpowiedniej kolorystyce, optymalnemu rozmieszczeniu mebli oraz wykorzystaniu praktycznych rozwiązań, garsoniera może stać się przytulnym i funkcjonalnym miejscem do życia.

garsoniera

Garsoniera czy mieszkanie dwupokojowe?

Warto dodać, że mieszkania dwupokojowe to prawdopodobnie najpopularniejszy typ mieszkań na polskim rynku nieruchomości. Dużą popularnością cieszą się także garsoniery, które często są wynajmowane ze względu na niski czynsz.

Osoby które często zapraszają do siebie gości, z pewnością docenią zalety dwupokojowego mieszkania. Zawsze można wykorzystać jeden pokój jako część prywatną, a drugi zamienić w swego rodzaju salon do przyjmowania gości. To także świetne rozwiązanie dla par, które potrzebują trochę więcej prywatności i przestrzeni. Jest to również opcja dla osób planujących wynajem długoterminowy.

Mieszkanie jednopokojowe, nazywane garsonierą, jest idealne dla singli (bez względu na płeć), którzy cenią ciszę i spokój. To także odpowiedni wybór dla osoby planującej wynajem krótkoterminowy, która nie chce lub wie, że nie będzie przywiązana na stałe do jednej lokalizacji, np. z powodów zawodowych lub prywatnych. Coraz częściej dzięki swojej funkcjonalności i wygodzie, może być doskonałym rozwiązaniem dla par czy małżeństw bez dzieci. Odpowiednio urządzona garsoniera może bowiem stanowić przytulne gniazdko, które zapewni komfort i intymność więcej niż jednej osobie.

garsoniera

Jak we właściwy sposób wykorzystać niewielką przestrzeń w garsonierze?

Pokój jednoosobowy, będący główną częścią tego typu mieszkania, zazwyczaj pełni wiele funkcji: sypialnię, salon dla gości, miejsce do pracy. Aby optymalnie i ergonomicznie wykorzystać dostępną przestrzeń w garsonierze, warto wydzielić pewne strefy. Część tego typu mieszkań zlokalizowana jest na poddaszu, istnieje jednak dodatkowa przestrzeń z dwuspadowym dachem, na której można dobudować małą antresolę. Generalnie warto wybierać kreatywne sposoby na oddzielenie różnych dziedzin życia w garsonierze, aby przestrzeń nie sprawiała wrażenia ciasnej. Można dodać małą półkę, aby oddzielić biurko z komputerem od łóżka lub sofy. Można także zawiesić zasłony i rolety, które w dowolnej chwili można zwinąć (kiedy jesteśmy sami) lub rozłożyć (kiedy mamy gości). W niektórych przypadkach wystarczy umieścić w pomieszczeniu doniczkę z kwiatami. Z jednej strony można wyznaczyć miejsce do pracy, z drugiej, w zależności od wielkości, postawić stół z krzesłami, sofę lub fotel, telewizor itp. i stworzyć strefę relaksu.

garsoeniera

Popularność niewielkich mieszkań – dlaczego tak się dzieje?

Po pierwsze, garsoniery są znacznie tańsze od większych mieszkań. Cena za metr kwadratowy może być nawet o połowę niższa niż w przypadku większych przestrzeni. To znaczące oszczędności, które mogą sprawić, że możliwość posiadania własnego mieszkania staje się realna. Po drugie, garsoniery są bardzo praktyczne, zwłaszcza dla singli i młodych osób. Kompaktowe rozmiary i funkcjonalne rozplanowanie pomieszczeń sprawiają, że wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Nie trzeba marnować czasu na porządkowanie dużego mieszkania czy szukanie zgubionych przedmiotów. W garsonierze wszystko ma swoje miejsce i wszystko jest pod kontrolą.

Po trzecie, niewielkie mieszkania są znacznie łatwiejsze w utrzymaniu. Mniejsza powierzchnia oznacza mniejsze koszty związane z ogrzewaniem, sprzątaniem czy remontami. To także możliwość zaoszczędzenia czasu i energii na czynnościach domowych, które zwykle zajmują dużo czasu. Po czwarte, garsoniery znajdują się często w dogodnych lokalizacjach. Dzięki swojej popularności, są one budowane w centrach miast, blisko miejsc pracy, komunikacji miejskiej, sklepów i restauracji. To znaczy, że nie tylko zaoszczędzić można na czasie i kosztach dojazdu, ale także ma się wszystko, co jest potrzebne na wyciągnięcie ręki.

Leave a Comment