glamping

Glamping – Nowa Forma Wypoczynku Podbija Polskę

W jaki sposób warto odpoczywać? Zdania na ten temat prawdopodobnie są podzielone. Czy jest w tym coś zaskakującego? Absolutnie nie! W ogóle jest to najlepszy dowód na to, że każda osoba może liczyć, iż znajdzie coś dla siebie. To jest w tym wszystkim najważniejsze. O szczegółach można opowiadać długo, ale w tym momencie skoncentrujmy się na glampingu. Czy wszyscy mają pojęcie o tym, czym jest glamping?

Interesujące połączenie

Często mówi się o tym, że pewnych rzeczy zwyczajnie nie można ze sobą łączyć. Takie myślenie jest zrozumiałe, ale warto zastanowić się nad tym, czy siłą rzeczy czasem nie sprowadzamy na siebie kłopotów. Czy czasem z wątpliwych pobudek nie zaczynamy się ograniczać. Krótko mówiąc, połączenie biwakowania z luksusem dla wielu osób może wydawać się czymś niemożliwym lub wręcz abstrakcyjnym. Tymczasem tym właśnie jest glamping. Niektórzy mogą też powiedzieć, że chodzi o ekskluzywną odmianę kempingu.

Co można powiedzieć o szczegółach? Jak to zwykle bywa, najlepiej jest zacząć od samego początku, czyli tego, że nocowanie w przyczepie kempingowej lub pod namiotem nie każdej osobie może przypaść do gustu. Nad powodami takiego stanu rzeczy nie ma sensu przesadnie się rozwodzić. Wystarczy pomyśleć sobie choćby o:

 • ograniczonej infrastrukturze sanitarnej,
 • stadzie owadów,
 • spaniu w śpiworze,
 • niewielkiej ilości miejsca.

Powodów nie brakuje. Tym samym można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym glamping jest odpowiedzią na oczekiwania turystów. Z jednej strony pozytywne aspekty biwakowania na łonie natury, natomiast z drugiej udogodnienia oferowane przez hotele. Czy w takich okolicznościach mogą pojawić się jakiekolwiek wątpliwości? Naturalnie wiele zależy od preferencji, aczkolwiek trzeba przyznać, że glamping jest niezwykle interesującą propozycją. Po prostu wszyscy muszą się z tym zgodzić.

Rodzaje glampingu

Niezwykle istotne jest też to, że glamping nie zawsze jest równoznaczny z tym samym. Najkrócej rzecz ujmując, możemy rozmawiać o różnych rodzajach glampingu.

Niemniej znów najlepiej będzie, jeśli zaczniemy od samego początku. Glamping to niewielkie domki. Domki, które mogą znajdować się w otoczeniu gór, lasów, łąk, jezior czy rzek. Można też rozmawiać o namiotach, jurtach czy drewnianych chatkach. Jeśli komuś zależy na nietypowej lokalizacji, również nie powinno być problemu, ponieważ glamping może znajdować się np. na drzewie. Oczywiście bardzo ważne jest też to, co można powiedzieć na temat wyposażenia obiektów. Osoby zainteresowane glampingiem mogą spodziewać się tego, że dostępne będą następujące udogodnienia:

jurta

 • sypialnia,
 • łazienka,
 • aneks kuchenny,
 • salon,
 • kominek,
 • basen,
 • sauna,
 • jacuzzi.

Naturalnie nie jest to lista, do której należy się jakoś przywiązywać. W końcu może zdarzyć się tak, że czegoś z tej listy po prostu zabraknie. Dobrze też spojrzeć sobie na to wszystko z zupełnie innej perspektywy. Glamping może stanowić gwarancję miejsca do grillowania, plażowania czy po prostu gry w piłkę. Do tego nie powinno zabraknąć kompletu naczyń, sprzętów kuchennych czy wygodnego ogrzewania. Wi-fi też powinno się znaleźć. Nie ma co ukrywać, że w dzisiejszych czasach dostęp do internetu ma ogromne znaczenie. Można wręcz powiedzieć, że niektórzy nie wyobrażają sobie życia poza internetem. Gdyby ktoś miał na to zupełnie inny pogląd, oczywiście nie ma obowiązku korzystania z internetu. W ogóle o szczegółach można by opowiadać jeszcze bardzo długo. Zresztą wystarczy pomyśleć sobie o podstawowych artykułach spożywczych. Jak najbardziej może zdarzyć się tak, że takie artykuły są serwowane. Ponadto w ofercie często są także posiłki.

Niektórzy mogą też powiedzieć, że nie należy koncentrować się tylko na tym, co jest wewnątrz. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że domki z zewnątrz wyglądają bardzo oryginalnie i po prostu przykuwają spojrzenia. Do tego wszystkiego dochodzi też niesamowita aura. Aura, którą na dobrą sprawę bardzo trudno jest ubrać w słowa.

glamping

Dla kogo jest glamping?

Można opowiadać, że dane rozwiązanie jest fantastyczne z wielu powodów. Nie ma w tym niczego zaskakującego. Niemniej jednak pamiętajmy o tym, że nie wszystko jest dla wszystkich. Glamping jest opcją, która łączy cechy różnych wariantów, ale mimo wszystko może zdarzyć się tak, że glamping komuś z jakiegoś powodu nie będzie odpowiadał. Wystarczy powiedzieć choćby o tym, że jest to stosunkowo nowa forma wypoczynku. Nie ma co ukrywać, że część ludzi nie jest przekonana do nowości. Trudno powiedzieć, z czego to wynika. Takim podstawowym problemem wydaje się strach. Strach przed czymś nieznanym.

To wszystko nie oznacza jednak tego, że glamping jest mało atrakcyjną formą wypoczynku. Glamping to forma wypoczynku, która jest niezwykle interesująca. Po prostu trzeba zastanowić się nad tym, w jakich przypadkach tego rodzaju wypoczynek będzie najlepszy. Zdania na ten temat rzecz jasna mogą być różne, ale wydaje się, że glamping powstał z myślą o tych, którzy lubią ciszę, spokój i kontakt z naturą. Można też dodać, że glamping cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców większych miast. Mieszkańcy wsi wielokrotnie chcą uciekać do miast, ale i zdarzają się zgoła odmienne przypadki. Czasem osoba mieszkająca w dużym mieście chce zaczerpnąć świeżego powietrza. Chce wypocząć z dala od tego, co jest na co dzień.

Niezwykle istotne jest też to, że glamping można określić opcją dostępną przez 12 miesięcy w roku. Naturalnie nie można jednak powiedzieć, że miesiąc wypoczynku jest bez znaczenia. Wypoczynek wiosną bądź latem jest czymś zupełnie innym niż to, co ma miejsce jesienią lub zimą.

glamping

Koszt glampingu

Wypada też odnotować, że w wielu przypadkach na koniec wszystko sprowadza się do ceny. Ceny są różne, aczkolwiek można pokusić się o stwierdzenie, zgodnie z którym koszt jest zbliżony do opłat za pobyt w standardowych domkach turystycznych. Ważne jest też to, że należy spodziewać się tego, iż wyżywienie będzie dodatkowo płatne.

Możliwości finansowe często są ograniczone, ale z drugiej strony dobrze byłoby, aby mimo wszystko cena nie była kluczowa. Najważniejsze powinny być możliwości – a tych przy glampingu jest naprawdę sporo.

glamping

Leave a Comment