Jak działa kwas azelainowy?

W ostatnim czasie w kosmetologii dużą popularnością cieszą się kwasy różnego rodzaju. Są to składniki, które korzystnie działają na skórę, jednak pod warunkiem, że są dobrze dobrane do jej rodzaju. Jednym z nich jest kwas azelainowy. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie jest jego działanie.

Kwas azelainowy a trądzik

Kwas azelainowy należy do grupy nasyconych kwasów dikarboksylowych, wytwarzanych w naturalny sposób przez drożdżaki, będące składnikiem mikroflory skóry. Ponadto znajduje się on w niektórych zbożach, m.in. w życie, pszenicy i jęczmieniu. Ma on szereg pozytywnych właściwości, które sprawiają, że sprawdza się zarówno w domowej pielęgnacji, jak i w profesjonalnych zabiegach kosmetycznych.

Polecany jest szczególnie osobom z problemami skórnymi, które mają jednak cerę wrażliwą i naczynkową. Jego łagodne działanie sprawia, że w takim przypadku jest znacznie bezpieczniejszy niż inne kwasy. Doskonale działa na trądzik pospolity, a nawet na trądzik różowaty. Wynika to z faktu, że ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Łagodzi stany zapalne i hamuje namnażanie bakterii, a także pozytywnie wpływa na pracę gruczołów łojowych, zapobiegając powstawaniu zaskórników.

Kwas azelainowy a zmarszczki i przebarwienia

Kwas azelainowy chętnie stosowany jest także do redukcji zmarszczek. Jako że ma on działanie antyoksydacyjne, wpływa na zwalczanie wolnych rodników, a także pobudza komórki skóry do odnowy. Ponadto ma delikatne działanie złuszczające, co również przyczynia się do zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się skóry. Nie jest to jednak jego ostatnia zaleta, ponieważ z powodzeniem może być również stosowany w walce z przebarwieniami. Skutecznie rozjaśnia plamy barwnikowe wywołane zarówno przez słońce, jak i zmiany hormonalne. Warto jednak wiedzieć, że kwas azelainowy nie wpływa na proces produkcji melaniny. Z tego powodu dla lepszego działania w przypadku przebarwień warto stosować go z preparatami, które zwierają substancje aktywne wpływające na produkcję melaniny, których doskonałym przykładem jest seria kosmetyków Mela B3 od La Roche-Posay.

Jak stosować kwas azelainowy?

Aby kwas azelainowy był skuteczny, a przede wszystkim bezpieczny, należy zadbać o właściwe stężenie. Mimo że jego działanie jest łagodniejsze od większości kwasów, nie można stosować go bez ograniczeń. O skutecznym działaniu można mówić już w przypadku stężenia wynoszącego 1%. W kosmetykach do użytku domowego wartość ta na ogół nie przekracza 5%, a w przypadku preparatów specjalistycznych 20%. Wyższe stężenia zarezerwowane są dla zastosowań gabinetowych.

Warto także wiedzieć, że kwas azelainowy w przeciwieństwie do większości substancji tego typu może być stosowany przez cały rok, ponieważ nie ma działania fototoksycznego. Mimo to nie należy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej.

Podsumowując, kwas azelainowy to popularny składnik stosowany w wielu kosmetykach. Doskonale poradzi sobie z trądzikiem oraz ze zmianami barwnikowymi, a także będzie skuteczny w redukcji zmarszczek.

Leave a Comment