szum wody

Dźwięk Szumu Wody – Pomocny do Snu oraz Relaksu

Powiedzenie, że obecne czasy są bardzo stresujące, jest prawdziwe. Człowiek ma do czynienia z wieloma sytuacjami, które powodują podwyższenie hormonu stresu. W efekcie pojawiają się różne dolegliwości zdrowotne. Wśród nich można wymienić te, które zalicza się do problemów z bezsennością oraz brakiem relaksu. Okazuje się, że remedium na takie dolegliwości, może być szum wody.

Wyciszenie przed snem

Dużo mówi się o tym, że dzieci przed spaniem powinny się wyciszać. To fakt, że jest to potrzebne. Jednak również dorośli powinni dążyć do tego, dzięki czemu są oni w stanie bez trudu zasnąć. Nie narażając się na świadome bodźce pobudzające (np. ekran laptopa, smartfona lub żywo migający telewizor), można bez trudu zasnąć. Wsparciem w takim wyciszeniu przed snem może okazać się powolny i spokojny szum wody pod różną postacią. Jest to bowiem dźwięk, który wspiera relaksację i uspokojenie dla organizmu człowieka.

Naturalne dźwięki

Dlaczego szum wody ma pozytywne oddziaływanie na organizm człowieka?

Jest to bowiem dźwięk natury, który przywodzi na myśl pozytywne skojarzenia. Spokojny szum wody często przywodzi na myśl odprężenie, relaks. Zamiast myśleć o negatywnych skojarzeniach, umysł człowieka ucieka w spokojne, wyimaginowane miejsce znajdujące się np. na leśnej polanie. Każdy z chęcią położyłby się na takiej trawie wpatrując się w niebo i słuchając przyjemnego, kojącego szumu wody w strumyku, który przepływa tuż obok. Na samą myśl można zanurzyć się w strefę przyjemnego relaksu, która tak bardzo potrzebna jest umysłom, jakie każdego dnia narażone są na ogromną porcję stresu.

Biały szum

Szum wody (oraz kilka innych, szumiących dźwięków, np. szum suszarki, powolny odgłos pracującego oczyszczacza do powietrza) zaliczany jest nie tylko do naturalnych dźwięków. To także tzw. biały szum, który pozytywnie oddziałuje na człowieka. Pod pojęciem „biały szum” kryją się te dźwięki, które mogą mieć różne częstotliwości. Nie wchodzą one jednak na wysokie tony i zawsze są spokojne oraz bardzo powolne.

Jednak należy zadbać o to, aby biały szum – w tym również woda – były prawidłowo wykorzystane, aby móc ze zdumieniem obserwować pozytywne oddziaływanie na organizm człowieka. Jak tego dokonać?

Szum wody w sypialni

Co ciekawe, człowiek jest przekonany, że jest w stanie zasnąć tylko i wyłącznie w absolutnej ciszy. Jak się okazuje, zdecydowana większość radzi sobie z tym zdecydowanie lepiej, jeżeli otacza się szumem wody lub innymi, uspokajającymi dźwiękami.

Przed snem można skorzystać z relaksującym nagrań dźwiękowych w sypialni. Dostępne są one online, na różnych serwisach. Jeżeli ktoś stwierdza, że dźwięki nie są skuteczne, może warto pomyśleć o ich zmianie. Na niektórych oddziałuje bowiem szum jeziora, a na innych lepiej będzie działać szum fal morskich lub wodospadu.

Ciekawą sztuczką jest zastosowanie małych fontann do postawienia na komodzie. Niekiedy mają one również możliwość włączenia przytłumionego światła, które dodatkowo pomoże stworzyć idealne warunki do wypoczynku w sypialni.

https://www.youtube.com/watch?v=rW7y4XRXH5g
https://www.youtube.com/watch?v=UlS43dNfvE0

https://www.youtube.com/watch?v=Ky7CRRMzIuM
https://www.youtube.com/watch?v=OBlIOpi0T-E

Leave a Comment