emu

Zwierzę na E – Do Gry w Państwa Miasta

Państwa Miasta – reguły gry

Państwa Miasta to popularna gra towarzyska, polegająca na podawaniu wyrazów odpowiadających poszczególnym kategoriom, zaczynających się na wylosowaną wcześniej literę. Jest ona bardzo znana przede wszystkim dzięki swojej prostocie – do gry niezbędna jest tylko kartka i długopis. W zależności od preferencji graczy, zastosować można wiele rozmaitych dziedzin. Do podstawowych, występujących niemal w każdej odmianie gry należą: Państwa, Miasta, Rośliny i Zwierzęta. Istotą gry jest znalezienie nie tylko wyrazów na konkretną literę, pasujących do poszczególnych kategorii, ale również takich, które będą unikatowe i nie zostaną powielone przez pozostałych uczestników gry. Dzięki temu możliwe jest zdobycie większej liczby punktów. Zdarzają się jednak sytuacje, gdzie bardzo trudno jest znaleźć wyraz na daną literę, a jeszcze trudniej wyróżnić się nim na tle rywali. Przykładem jest chociażby państwo na literę „O”. Jedynym istniejącym jest Oman – tylko osoba dobrze zaznajomiona w geografii świata jest wstanie zdobyć punkty w tej dziedzinie. Inną kategorią z rodzaju tych trudniejszych, jest zwierzę na literę „E”

Najpopularniejsze zwierzę na literę „E”

Uczestnikom gry, z reguły do głowy przychodzi tylko jedno zwierzę, którego nazwa rozpoczyna się od tej litery – Emu. Ten występujący w Australii ptak, stanowi jedyne popularne zwierzę na literę „E”, które znane jest przeciętnemu Kowalskiemu. Trudno się zresztą dziwić, jest to bowiem jeden z największych na świecie ptaków – obok Strusia, z którym dzieli go wiele wspólnych cech. Oba są nielotami i cechują się dużą szybkością w trakcie biegu. Co jednak w sytuacji, gdy zamierzamy wyróżnić się na tle rywali, zaimponować wiedzą i wskazać inne, mniej znane zwierzę na wskazaną literę? Z pomocą przychodzi ten artykuł, który zaprezentuje kilka przykładów, których znajomością cechują się tylko osoby lepiej obeznane z występującą na świecie fauną.

Ptaki – najpopularniejszy gatunek wśród zwierząt na literę „E”

Zdecydowaną większość przedstawicieli fauny, których nazwa rozpoczyna się od wskazanej litery, stanowią ptaki. Oprócz wspomnianego wcześniej Emu, wyróżnić można jeszcze poniższe okazy:

  • Edredon zwyczajny (potocznie Edredon) – ptak wodnych występujący w Europie, Azji, Ameryce Północnej, a także części Afryki. Zwierzę występuje również w Polsce – głównie na Wybrzeżu. Jest to okaz objęty ścisłą ochroną, ze względu na ryzyko wyginięcia. Jeszcze dekadę temu ich liczba oscylowała na poziomie ok. 3.5 mln osobników. Obecnie jest ich znacznie mniej. Edredon cechuje się dość sporą długością ciała (ok. 60-70cm), jest to największa nurkująca kaczka na świecie. Jej przeciętna rozpiętość skrzydeł wynosi blisko 110 cm. Zwierzę to ma również znaczenie dla przemysłu. Z pozyskiwanego z Edredona pierza wytwarza się śpiwory oraz kołdry.
  • Emberiza – należący do rzędu wróblowych ptak, zamieszkujący tereny Europy, Azji oraz Afryki. Cechuje się niewielką długością ciała (ok. 18-20 cm) jak i małą wagą (do 70g). Głównym pokarmem, którymi żywi się ten gatunek, stanowią ziarna. W trakcie ewolucji ptaki te zyskały silne dzioby, które służą im właśnie do miażdżenia ziaren.
  • Elanus – należący do ptaków szponiastych ptak, cechuje się mniejszą długością ciała w stosunku do wspomnianej wcześniej Emberizy, z reguły nie przekracza bowiem 45 cm, natomiast waży zdecydowanie większej. Waga tego rodzaju ptaków waha się od 160g do nawet 375g. Elanus występuje w wielu miejscach na świecie – w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Australii a także w południowo-zachodniej Europie i południowej Azji.

Największy wąż w Polsce

Do zwierząt, których nazwa rozpoczyna się na literę „E” należy również największy wąż zamieszkujący tereny Polski – Eskulapa. Ten osobnik, którego długość ciała przekracza nawet 2m (największy znaleziony okaz miał długość 225cm), oprócz naszego kraju, występuje również w innych państwach na terenie Europy Środkowej. Jest to niegroźny dla człowieka gatunek – wąż nie jest bowiem jadowity. Jego główny pokarm stanowią myszy, jaszczurki oraz niewielkie ptaki. Wąż Eskulapa nie jest zagrożony wyginięciem, nie mniej na terenie Polski występuje coraz mniej przedstawicieli tego gatunku. Obecnie znaleźć go można wyłącznie w Bieszczadach. W rezerwacie przyrody w Krywe utworzona została specjalna strefa ochronna dla tego rodzaju węży, stanowiąca dla nich dogodne miejsce na rozród oraz przebywanie w chronionych warunkach. Ciekawostką odnośnie Eskulapy jest fakt, że z reguły samce mają większą długość ciała niż samice, co w przypadku węży jest rzadkością, z reguły tendencje są odwrotne.

Największe zwierzę na literę „E”

Ostatnim zwierzęciem, który zostanie zaprezentowany w niniejszym artykule, jest występujący w południowej Afryce ssak z rodziny wołowatych – Eland zwyczajny (potocznie Eland). Jest to zdecydowanie największe zwierzę, którego nazwa rozpoczyna się na literę „E”, jakie występuje na świecie. Długość jego ciała waha się między 200 a 350 cm, a jego waga może dochodzić nawet do 1 tony. Zwierzę to charakteryzują m.in skręcane w dwóch miejscach rogi, występujące zarówno u samców jak i samic, których długość wynosi ok. 40-70cm (samice cechują się nieznacznie dłuższymi rogami). Jest to gatunek roślinożerny – pokarm stanowią trawy, liście drzew i owoce. Elandy poruszają się w stadach, które z reguły liczą od 25 do 70 osobników (choć zdarzają się i bardziej liczne). Ich populacja na świecie wynosi ok. 100 tysięcy osobników.

Bądź przygotowany – uniknij kłótni

Każda gra, nawet cechująca się taką prostotą jak Państwa Miasta, rodzi emocje i budzi u uczestników chęć zwycięstwa. Chcąc wykazać się ponadstandardową wiedzą i wykorzystać w trakcie gry nazwę jednego z opisanych wyżej mało znanych zwierząt, warto wyposażyć się w atlas zwierząt, bądź dostęp do internetu, aby można było w łatwy i szybki sposób udowodnić istnienie zwierzęcia i tym samym uniknąć sporu o zaliczenie punktów. Większość osób z pewnością nie zna wskazanych w artykule nazw zwierząt, może więc zanegować ich istnienie i stwierdzić, że zostały one zmyślone. Dlatego pamiętaj – bądź przygotowany, udowodnij że masz rację i ciesz się zwycięstwem!

Nazwa ZwierzęciaOpis Cech i Wyglądu
EmuDrugi co do wielkości ptak na świecie, nie potrafi latać. Ma długą szyję, mocne nogi do biegania i brązowe upierzenie.
Elanus (Błotniak)Ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Ma charakterystyczne białe lub szare upierzenie, czarne skrzydła i długi, cienki ogon.
Emberiza (Trznadel)Ptak z rodziny trznadlowatych, znany z barwnego upierzenia, zwłaszcza u samców, które często łączą brąz, żółć i czarny.
Edredon (Eider)Duży morski ptak wodny, znany z gęstego i cennego puchu. Ma ciężkie ciało, duży dziób i jest doskonałym nurkiem.
Euglena (Wiciowiec)Jednokomórkowy organizm należący do grupy glonów, charakteryzujący się obecnością jednej lub więcej wici i zdolnością do fotosyntezy.
 emu

eland
elanus

Leave a Comment