warsaw, cityscape, poland-4668259.jpg

10 Ciekawych Miejsc do Zobaczenia w Warszawie

Warszawa – stolica Polski i jedno z chętniej odwiedzanych miast przez turystów. Atrakcji jest tu tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Miejsca związane z historią, muzea, parki. Klasyczne, a także nietypowe. Dla młodszych i starszych, co warto wpisać na listę do zwiedzenia podczas pobytu w Warszawie?

Pałac Kultury i Nauki

Pałac Kultury i Nauki jest jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków w stolicy. Jest to budynek – muzeum, powstały z inicjatywy Józefa Stalina w 1955. Do dziś postrzegany jest jako symbol minionej epoki, jako symbol władzy socjalistycznej w Polsce. Dawniej odbywały się w nim zjazdy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, obecnie jest miejscem, w którym można spędzić miło czas z przyjaciółmi. Znajdują się w nim restauracje, kino, teatry. Dużą zaletą jest lokalizacja obiektu, w bezpośrednim sąsiedztwie Dworca Centralnego. W Pałacu Kultury i Nauki zlokalizowany jest także punkt informacji turystycznej.

Najbardziej znaną atrakcja Pałacu Kultury i Nauki jest jednak taras widokowy, znajdujący się na 30 piętrze. Przyjeżdżając do stolicy warto wyjechać na samą górę, by z wysokości 114 m n.p.m. podziwiać wyjątkową panoramę stolicy. Gmach podziwiać można także nocą, z podświetleniem wygląda naprawdę imponująco.

Łazienki Królewskie

Łazienki Królewskie to przepiękny kompleks pałacowo-parkowy, ceniony zarówno przez turystów, jak i mieszkańców stolicy. Znajdujący się w centrum miasta jest ostoją spokoju. Miejscem, w którym można obcować z przyrodą i wyciszyć się. W centrum parku znajduje się wyjątkowy Pałac na Wodzie, czyli letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pałac znany jest ze słynnych obiadów czwartkowych, czyli spotkań przygotowywanych regularnie dla uczonych, poetów.

Obecnie jest to doskonale utrzymany kompleks, w którym wśród atrakcji znajdują się miejsca, takiej jak oranżeria, teatr dworski, amfiteatr czy Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Zwiedzanie parku warto zaplanować wiosną lub latem, gdy przyroda budzi się do życia. Kwitnące kwiaty, zielone drzewa dające schronienie przed słońcem, wszystko wygląda naprawdę pięknie.

Stare Miasto i Zamek Królewski

Warszawska Starówka, to miejsce wyjątkowe i unikalne nie tylko na skalę Polski, ale również Europy i świata. Starówki oraz wąskie uliczki Starego Miasta, klimatyczne latarnie, piękne kamienice zapraszają na spacer o każdej porze dnia i w każdej aurze. Nie bez powodu warszawska Starówka wpisana została na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Tuż przy Starówce podziwiać można kolejne słynne obiekty: pomnik Syrenki, znajdujący się w części centralnej, Zamek Królewski oraz znajdująca się na placu zamkowym Kolumna Zygmunta. Jest ona tak charakterystyczna, że jest świetnym punktem odniesienia i miejscem umawiania wielu spotkań. Szczególnego charakteru Starówka nabiera latem, gdy przy kawiarniach pootwierane są letnie ogródki.

Na Starym Mieście znajduje się też specyficzny Rynek, który funkcjonował już od XIII-XIV w. Początkowo pełniąc rolę bazaru, miejsca, w którym wykonywane egzekucje na skazańcach, obecnie jest miejscem rekreacyjnym, chętnie odwiedzanym przez turystów z całego świata.

W Zamku Królewskim mieści się obecnie siedziba Muzeum, w którym podziwiać można obrazy słynnych malarzy.

Warszawskie muzea

Osobną kategorią miejsc wartych odwiedzenia są muzea. W Warszawie oferta jest na tyle bogata, że bez problemu można wybrać miejsce zgodne z zainteresowaniami. Największą popularnością cieszą się:

  • Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie;
  • Muzeum Powstania Warszawskiego;
  • Muzeum Narodowe;
  • Muzeum Historii Żydów Polskich Polin;
  • Muzeum Fryderyka Chopina;
  • Muzeum Życia PRL.

To tylko wybrane przykłady, dzięki którym poznać można ważne aspekty historii kraju. Dla młodszego pokolenia to miejsca, w których mogą dowiedzieć się, jak było dawniej.

Centrum Nauki Kopernik

Miejsce, które jest celem wypraw dzieci i młodzieży, w tym także wycieczek szkolnych. Jest to szczególnego rodzaju muzeum, w którym można doświadczać otaczającego świata wszystkimi zmysłami. Miejsce, w którym każdy może dotknąć eksponatów i doskonale bawić się podczas samodzielnego przeprowadzania eksperymentów. Możliwości jest tu dużo, a pracownicy wręcz zachęcają do samodzielnej eksploracji.

Bulwary nad Wisłą

Chcąc spędzić czas na powietrzu warto udać się na bulwary wiślane. Miejsce idealne do spacerów o każdej porze roku. Wiosną i latem znaleźć tu można wygodne leżaki, aby odpocząć w promieniach słońca lub schować się w cieniu drzew. Wartym uwagi miejscem jest punkt widokowy oraz mini plaża. Chętnie odwiedzanym przez turystów miejscem jest pomnik Syrenki, będącej symbolem miasta.

Warszawskie fontanny

Warszawa jest miastem słynącym z fontann. Znajduje się tu wiele różnorodnych propozycji, pamiętających jeszcze czasy królów. Klasyczne, ale też nowoczesne, z jedną z najbardziej charakterystycznych – fontanną multimedialną, a dokładniej – parkiem. Znajduje się ona na Podzamczu, zajmuje ponad 2000 m2 powierzchni. Każdego roku od maja do końca września odbywają się widowiskowe pokazy, oparte o światło, dźwięk i obraz, który wyświetlany jest na tafli wody. A wszystko zgodnie ze specjalnie przygotowaną choreografią.

Stadion Narodowy

Nie lada gratką jest też Stadion Narodowy. Jest on swego rodzaju symbolem stolicy, choć w ostatnich dekadach zmienił się nie do poznania. Miejsce, które z całą pewnością chętnie odwiedzi każdy miłośnik piłki nożnej, ale organizowane są tu także imprezy kulturalne, koncerty, widowiska.

Warszawski Ogród Zoologiczny

Miejscem, do którego warto zaglądnąć przede wszystkim z dziećmi jest ogród zoologiczny. Funkcjonujący od 1928 roku posiada historię, która zaciekawi wielu miłośników zwierząt. Obecnie w warszawskim zoo podziwiać można ponad 12 000 gatunków zwierząt z całego świata. Udając się do ZOO warto zarezerwować więcej czasu, gdyż powierzchnia zwiedzania jest naprawdę duża – ponad 40 ha.

Niewidzialna wystawa

Ciekawym punktem na mapie Warszawy jest też niewidzialna wystawa. Miejsce, w którym trzeba polegać na zmysłach innych niż wzrok. To doskonały sposób, aby wczuć się w sytuację osób niewidomych i słabowidzących, które na co dzień muszą posługiwać się węchem, słuchem, dotykiem. Dla osób, które widzą jest to ciekawe doświadczenie, prezentujące zupełnie inny aspekt postrzegania świata. Wiele osób wychodzących z wystawy jest zaskoczonych, jak bardzo potrafią wyostrzyć się inne zmysły, gdy nie można polegać na wzroku.

Komentarz