suszarka

Szum Suszarki: Nieoczekiwane Zastosowanie Dźwięków Codzienności

Suszarka do włosów to jeden z podstawowych sprzętów domowych, który można znaleźć w wielu domach. Niekiedy sam dźwięk wywołuje wysoki poziom irytacji u dorosłych, ponieważ zakłóca inne czynności lub sprawia, że człowiek nie może zasnąć. Może jednak nie warto się tym denerwować, ponieważ szum suszarki jest w stanie doskonale odnaleźć się w niektórych sytuacjach.

Czym jest biały szum?

Aby zrozumieć zastosowanie szumu suszarki, warto opowiedzieć o tym, czym tak naprawdę jest biały szum.

Oto grupa dźwięków, których częstotliwość jest różnorodna. Wyróżniają się one tym, że są miarowe, a do tego bardzo spokojne. Nie wchodzą one na bardzo wysokie tony. Do grupy tych dźwięków zalicza się właśnie szum suszarki, ale także szum wody lub odgłosy deszczu miarowo stukającego o parapet/szybę. Nawet jednostajny szum jadącego auta jest spokojny, miarowy, powolny! Najważniejszą cechą jest to, że takie „białe szumy” pozwalają człowiekowi się wyciszyć i uspokoić.

Szum suszarki a niemowlaki

Młode mamy chętnie dzielą się ze sobą wskazówkami odnoszącymi się do możliwości uspokojenia dziecka.

Wśród licznych porad często można usłyszeć tą, która odnosi się do szumu suszarki. Wystarczy ją włączyć, aby maluch zaczął się uspokajać zapominając o płaczu. Dlaczego tak się dzieje?

Związane jest to z okresem płodowym. Okazuje się bowiem, że dzieci w czwartym miesiącu okresu płodowego słyszą. Tzn. do brzucha (do jego wnętrza) docierają różne dźwięki, które maluch słyszy. Nie są one tak wyraźne, ale są to właśnie szumy, które uspokajają malucha. Po porodzie, szum suszarki przypomina maluchom to, co słyszalne było dla nich w brzuchu, dlatego jest w stanie wpłynąć to na nich uspokajająco i relaksująco. Oprócz tego, że maluch będący w brzuchu mamy słyszał dźwięki z otoczenia, była także krew pępowinowa. Szum przepływającej krwi towarzyszył dziecku od 4 miesiąca życia płodowego aż do samego porodu. Nie ma się co dziwić temu, że ten szum suszarki ma takie pozytywne działanie.

Kojące działanie szumu suszarki

Szum suszarki często wskazywane jest jako te, które jest w stanie poprawić koncentrację. W szczególności u dzieci z problemami, np. ADHD. Ci, którzy mają z tym problem, negatywnie reagują na ostre dźwięki, które pochodzą z otoczenia, np. głośna muzyka, klaksony samochodów, krzyk na ulicy, gwałtownie hamujące pojazdy mechaniczne i wiele innych.

Za to szum jest w stanie ich uspokoić i sprawić, że są one w stanie lepiej skoncentrować się na zadaniach, które mają do wykonania.

Należy mieć jednak świadomość tego, że suszarka (a dokładnie jej szum) musi zostać użyte zgodnie z obowiązującymi zasadami. Jedna z nich mówi o tym, aby dźwięk miał maksimum 50 dB. Należy także pilnować suszarki. Nigdy nie należy jej samodzielnie zostawiać przy łóżkach dzieci, aby nie doprowadzić do tragedii.

Szum suszarki wpływa pozytywnie na dzieci od pierwszego dnia życia do ok. 5 urodzin. Osoby mające wątpliwość co do takiego działania, mogą tą kwestię omówić z pediatrą, który może wyjaśnić dokładną zasadę działania szumu suszarki.

https://www.youtube.com/watch?v=O4XhmoTG7rU

https://www.youtube.com/watch?v=9t_G1iMQLzc
https://www.youtube.com/watch?v=nWa-Lu_KomY

Leave a Comment