vhs

Współczesne i Historyczne Zastosowania Odtwarzacza Wideo VHS

Rozwój technologiczny sprawił, że w dzisiejszych czasach filmy oglądamy głównie na streamingach bądź w kinie. Niektórzy zbierają również płyty Blu-Ray czy DVD. Warto pamiętać, że przed możliwością seansów w HD czy 4K miłośnicy kinematografii poszczególne produkcje oglądali za pomocą kaset VHS. Dziś takowe odtwarzacze są nieco przestarzałe, jednak wciąż znajdują wielu zwolenników na całym świecie. Dlaczego wciąż warto oglądać filmy na kasetach? Jakie zastosowania w przeszłości miały, a jakie mają obecnie wspomniane odtwarzacze?

Historyczne zastosowanie odtwarzacza Wideo VHS

Zanim przyjrzymy się teraźniejszości, przenieśmy się w czasie do przeszłości i zastanówmy się, dlaczego niegdyś warto było oglądać filmy na odtwarzaczach Wideo VHS.

Możliwość nagrywania wybranych produkcji

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto w latach 80. czy 90. nie nagrywał na tym nośniku filmów, seriali, programów telewizyjnych czy meczów sportowych. Jeśli odkopiecie swoje stare kasety, to na pewno znajdziecie tam powtórkę „Parku Jurajskiego”, czy innego hollywoodzkiego hitu, emitowanego wówczas na jednym z popularnych programów telewizyjnych. Tym samym już kilkadziesiąt lat temu można było rejestrować, co tylko się chce, by następnie powrócić do wybranej produkcji w dowolnym czasie.

Nauka i edukacja

Odtwarzacze VHS przyczyniały się do rozwoju edukacji, za sprawą możliwości ich użycia podczas zajęć lekcyjnych. Nauczyciele mogli nie tylko prezentować naukowe produkcje, ale również filmy fabularne na podstawie danego zagadnienia. To niewątpliwie zwiększało atrakcyjność zajęć wśród uczniów. Uczyć można się było również w domowym zaciszu, chociażby za sprawą takiego programu jak „Było sobie życie”.

Idealne narzędzie do zachowania wspomnień

Niewątpliwym atutem ery VHS-ów było nagrywanie ważnych życiowych momentów czy spotkań rodzinnych i późniejsze oglądanie ich za pomocą odtwarzaczy. Dzięki temu ważne chwile zostały zachowywane na lata i wciąż można do nich powrócić. 

Współczesne zastosowanie odtwarzacza Wideo VHS

W przypadku wspomnianych wcześniej przykładów można pokusić się o stwierdzenie, że to samo uzyskać można współcześnie za pomocą kamer i rejestrowania obrazów na płytach DVD. To, co wyróżnia VHS-y to jednak nostalgia, której nie przywróci żaden nowoczesny nośnik.

Wartość sentymentalna

Największą zaletą korzystania z retro kaset jest jego wartość nostalgiczna dla osób, które się na nich wychowały. Co więcej, taka formuła sprawdza się idealnie, gdy chcemy powrócić pamięcią do jakiegoś wydarzenia sprzed lat. Wtedy odtwarzacze VHS stają się bezcennym źródłem pełnym wspomnień i nostalgii.

Moda na retro urządzenia

Nie tylko starzy wyjadacze doceniają wartość VHS-ów. Również osoby, które nie wychowały się w czasach świetności tego nośnika, doceniają jego zalety. Dzieje się tak głównie ze względu na bardzo popularną modę na wszystko, co określamy mianem retro. Tym samym ludzie powracają do stylizacji rodem z lat 90., robią zdjęcia aparatami analogowymi czy oglądają filmy na oldschoolowych VHS-ach. 

Co więcej, odtwarzacze VHS mają swoje zastosowanie również w branży artystycznej. To doskonale narzędzie dla młodych twórców, którzy pragną się nieco wyróżnić w swoich dziełach. 

Kolekcjonerstwo

Kolekcjonowanie kaset VHS to wciąż popularne i przynoszące zyski hobby. Istnieje wiele kultowych filmów, które zostały wydane tylko na tym nośniku. Kolekcjonerzy są w stanie wydać każde pieniądze, byle tylko posiadać wymarzoną taśmę na swojej półce. 

Druga młodość odtwarzaczy Wideo VHS!

Choć lata ich świetności niewątpliwie już minęły, to odtwarzacze i kasety VHS nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Co więcej, w dobie streamingów czy płyt Bu-Ray radzą sobie wciąż naprawdę dobrze. Duża w tym zasługa pasjonatów, którzy nie pozwalają odejść ukochanym taśmom w zapomnienie. Nie tylko poprzez kolekcjonowanie tychże nośników. Istnieją w Polsce bowiem specjalne pokazy filmowe, na których prezentowane są filmy oryginalnie puszczane z VHS-ów. Takowe wydarzenia przyciągają masę zainteresowanych widzów, którzy doceniają piękno tych (często niedoskonałych) produkcji. Tym samym istnieje nadzieja, że ich popularność tak szybko nie minie. Tak jak w przeszłości, tak i teraz wspomniane odtwarzacze mogą spełniać wiele funkcji w naszym życiu codziennym. Miejmy nadzieję, że znajdą dla nas zastosowanie jeszcze na kilka następnych lat.

Leave a Comment